OPÓŹNIA SIĘ BUDOWA KOMPLEKSU SKOCZNI w PLANICY
Skocznie w Planicy (fot. Frederik Clasen)

OPÓŹNIA SIĘ BUDOWA KOMPLEKSU SKOCZNI w PLANICY

 21.06.2012 r. / 00:30

planica%20nordic%20center%20new - OPÓŹNIA SIĘ BUDOWA KOMPLEKSU SKOCZNI w PLANICYOd lipca 2011 roku trwają pracę nad budową kompleksu „Planica Nordic Center”. Inwestycja ta miała przynieść Słowenii organizację Mistrzostw Świata w 2017 roku. Wiemy już jednak, że na nic się to zdało, słoweńska kandydatura poniosła porażkę. Organizację czempionatu przyznano fińskiemu Lahti. Planica nie składa jednak broni i można przypuszczać, że zgłosi swoją kandydaturę do organizacji imprezy w 2019 roku.

Na pierwszy ogień poszła budowa skoczni HS 135 i HS 105 (odpowiednio K120 i K95), które zastąpią Bloudkovą Velikankę i Sredniją Velikankę. Jest to pierwsza faza budowy, która pochłonie około 25 mln Euro.

Następnie zostanie zbudowanych pięć obiektów juniorskich (HS 84, HS 66, HS 45, HS 30 i HS 15). W drugim etapie ma zostać zmodernizowana skocznia mamucia i nowy stadion biegowy. Koszt to kolejne 20 mln Euro. Warto zaznaczyć, że na zrekonstruowanej Letalnicy będzie możliwość oddania skoku na odległość 270 metrów, jednak do tych rewelacji nie ustosunkował się jeszcze FIS.

Pierwotnie etap budowy skoczni dużej i normalnej miał zakończyć się do wiosny 2012 roku, a obiekty juniorskie miały być gotowe do końca bieżącego roku. Natomiast drugi etap budowy ma rozpocząć się w 2013 roku. Pierwsze skoki na obiektach dużym i normalnym miały się odbyć właśnie tegorocznej wiosny. Jednak pojawiające się problemy natury technicznej i ekologicznej ciągle odsuwają termin pierwszych narciarskich prób.

Dyrektor ZSRS Planicy Jelko Gros powiedział, że pierwsze skoki na obiekcie K 120 powinny się odbyć jesienią tego roku. Na pewno na budowę nowych obiektów nie wpłynęła dobrze rezygnacja przewodniczącego słoweńskiego związku narciarskiego Tomaza Lovse’a.

Źródło: skisprungschanzen.com / siol.net

 

Podziel się:

Dodaj komentarz