BRACIA OKAS TRENUJĄ W SMS SZCZYRK, CZYLI POWRÓT Z FINLANDII NA OJCZYSTĄ ZIEMIĘ

bracia okas  fot.  stanisław okas - BRACIA OKAS TRENUJĄ W SMS SZCZYRK, CZYLI POWRÓT Z FINLANDII NA OJCZYSTĄ ZIEMIĘKażdy, uczący się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczykru to ogromny powód do dumny. W tym roku szkolnym naukę w tym ośrodku rozpoczęło 94 uczniów, wśród których znajdują się dwaj bracia: Sebastian i Daniel Okas.


Okasowie to iście sportowa rodzina, a sporty zimowe, w szczególności skoki narciarskie i kombinacja norweska, to ich żywioł. Nie dziwi więc, że obaj bracia złapali przysłowiowego „bakcyla”. Jak jednak wynika z ich relacji, Fiński Związek Narciarski nie dał im możliwości dobrego kształcenia się, regularnych treningów i rozwijania swojej pasji.

„W Finlandii zawsze musieliśmy płacić za trenera, wynajem skoczni, sprzęt. Potem mieliśmy problemy z klubem i trenowałem sam z tatą. Tutaj w Polsce codziennie będzie mnie czekał systematyczny trening z trenerem Wojtkiem w SMS Szczyrk. Na pewno będzie nam łatwiej. W Finlandii wszystkie obiekty są stare, zniszczone. Nie ma ani jednej nowej skoczni. W Polsce mamy wiele nowych skoczni, na których bardzo fajnie się skacze. Moja ulubiona polska skocznia to największy obiekt w Szczyrku. W Polsce też trenuje dużo więcej zawodników, w Finlandii nie ma zbyt wiele dzieci, panuje bieda w skokach narciarskich.” – wyjaśnia młodszy z braci, Daniel, urodzony w 1996 roku.

Dla obu chłopców, przeprowadzka do Polski to jednak ogromne wyzwanie. Co prawda, mają tutaj przyjaciół i znajomych, lecz to nie zmienia faktu, że cała reszta rodziny, wraz z tak ważnymi dla młodego człowieka rodzicami, została w fińskim Lahti. Poza tym po raz pierwszy będą uczyć się w języku polskim. Do tej pory tylko w domu mówili w ojczystym języku, a w szkole „skazani” byli na fiński.

Zarówno Daniel, jak i Sebastian są, mimo wszystkich drobnych niuansów, bardzo pozytywnie nastawieni do perspektywy życia w Polsce i regularnego trenowania tutaj, o którym tak marzyli. Nam nie pozostaje więc nic innego, jak tylko życzyć im powodzenia i szybkiego zaaklimatyzowania się w naszym kraju.

Więcej na pzn.pl

Źródło: pzn.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz