You are currently viewing DAWID JURGA dla SkokiPolska: CHCĘ PROPAGOWAĆ SKOKI w CENTRUM POLSKI

DAWID JURGA dla SkokiPolska: CHCĘ PROPAGOWAĆ SKOKI w CENTRUM POLSKI

jurga dawid - DAWID JURGA dla SkokiPolska: CHCĘ PROPAGOWAĆ SKOKI w CENTRUM POLSKI

Dawid Jurga jest utalentowanym przedstawicielem polskich amatorskich skoków narciarskich. Reprezentujący Łódź SKI Team zawodnik zwyciężył w minioną sobotę w zawodach o Puchar Gilowic w kategorii amator po skokach na 21 i 22,5 metra. Dawid dla SkokiPolska ocenił swoje próby oraz opowiedział o realiach skoków amatorskich.

SkokiPolska: Jak ocenisz swój występ i skoki podczas Pucharu Gilowic? Czy uważasz, że kategoria amator powinna częściej funkcjonować na tego typu zawodach?

Dawid Jurga: Występ oceniam bardzo dobrze. Szczerze mówiąc liczyłem, że wygram ponieważ na ostatnim zgrupowaniu w Zakopanem dobrze mi się skakało i byłem pewny siebie, mimo, że w 1.serii byłem za bardzo zdekoncentrowany i skok był słabszy.

Oczywiście, że kategoria amator powinna częściej funkcjonować. Prezes klubu z Gilowic mówił jednak, że być może niedługo zaprzestanie robić dla nas kategorię ponieważ „już mu się nie chce” i jest to wydatek. Ponadto kategorie OPEN organizowane są na zawodach w Goleszowie oraz kiedyś przez byłego prezesa Sokoła Szczyrk – Jana Mysłajka na skoczni „Antoś” w Szczyrku. Jest to wspaniała promocja skoków i na pewno powoduje to większe zainteresowanie tymi zawodami u kibiców. Za granicą takie coś jest normą.

jurga d - DAWID JURGA dla SkokiPolska: CHCĘ PROPAGOWAĆ SKOKI w CENTRUM POLSKI

SkokiPolska: Jak wygląda sezon skoczka-amatora, jako zawodnik Łódź SKI Team jak często trenujesz i na jakich obiektach najczęściej skaczesz?

Dawid Jurga: Treningi organizujemy sobie sami, sami za nie płacimy. Staramy się trenować na skoczni jak najczęściej. Staramy się wyjeżdżać co miesiąc lub dwa na weekend w góry. Poza skocznią dużo biegam i jeżdżę na rowerze. Skaczemy na wszystkich obiektach – od K15 do K65. Gdy jesteśmy w Beskidach i w południe skaczemy na Skalitem to po południu gdy już nie ma treningów idziemy sobie na luzie poskakać na Beskidku lub jedziemy do Gilowic.

SkokiPolska: Jak aktualnie wygląda sytuacja łódzkich skoczków w kwestii ich własnej skoczni? Rudzka Góra nadal funkcjonuje, ale czy planujecie budowę innego obiektu?

Dawid Jurga: Planujemy budowę nowych skoczni z drugiej strony góry. Poczyniliśmy już pierwsze kroki w tym celu. Nie chcemy jednak tego robić sami, tylko już profesjonalnie z miastem. Mamy obiecany stary igielit z Wisły. Stare skocznie na Rudzkiej Górze cały czas nadają się do skakania jednak przygotowanie ich zajmuje sporo czasu. Głównie są one już dla zapaleńców z Łodzi skaczących na zjazdówkach.

jurga dawid2 - DAWID JURGA dla SkokiPolska: CHCĘ PROPAGOWAĆ SKOKI w CENTRUM POLSKI

SkokiPolska: Jakie cele sportowe stawiasz sobie jako skoczek amator?

Dawid Jurga: Kiedyś moim celem był skok ze skoczni K-65. Teraz gdy już tego dokonałem chciałbym wystartować w zawodach Lotos Cup na skoczni K-65 w Łabajowie. Byłoby to na pewno ciekawe wydarzenie, gdyby skoczek z centrum Polski wystartował w takich zawodach. Chcę także skakać coraz dalej i propagować skoki w centrum Polski.

SkokiPolska: Jakich rad mógłbyś udzielić osobom, które podobnie jak Ty chciałyby spróbować swoich sił w skokach narciarskich od podstaw?

Dawid Jurga: Na pewno nie można wierzyć stereotypowi, że skakać mogą tylko osoby mieszkające w górach. My go łamiemy. Chętni mogą zgłosić się do nas poprzez naszą strone www.skoczkowiezlodzi.pl a my pomożemy im w sprawach sprzętu. Myślę, że najlepszymi skoczniami do treningu dla początkujących są skocznie w Gilowicach oraz w Zakopanem (K-15). Trzeba przełamać strach i skoczyć. Najpierw jednak należy nauczyć się jeździć na nartach skokowych. Nie można zrażać się pierwszymi niepowodzeniami ponieważ skoki to bardzo trudny sport.

wywiad przeprowadził Bartosz Leja

Podziel się:

Dodaj komentarz