You are currently viewing „MAMUT” W VIKERSUND BĘDZIE POWIĘKSZONY

„MAMUT” W VIKERSUND BĘDZIE POWIĘKSZONY

vikersundbakken geiragranviken - „MAMUT” W VIKERSUND BĘDZIE POWIĘKSZONY

Wyścig o miano największej skoczni świata trwa w najlepsze. Po tym jak Planica utraciła to miano na rzecz gruntownie przebudowanej w 2011 roku Vikersundbakken, Słoweńcy ogłosili plan wielkiej przebudowy słynnej Velikanki. Norwegowie nie zamierzają pozostać w tyle- chcą zmienić punkt konstrukcyjny skoczni. Teraz ma on znajdować się na 200. metrze.

Sama zmiana jest raczej kosmetyczna i dotyczy jedynie przesunięcia punktu K na dwusetny metr. Decyzja o zmianie wielkości obiektu jest odpowiedzią na słoweńską modernizację „mamuta” w Planicy, która rozpocznie się po tym sezonie. Co do Norwegii- plany powiększenia skoczni w Vikersund zostały już przedstawione Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Norwegowie chcą usilnie utrzymać status największej skoczni świata i do tego celu użyją choćby tak prostego środka.

Za początek rywalizacji słoweńsko- norweskiej przyjmuje się zimę 2011 roku, kiedy Johan Remen Evensen ustanawiał nowe rekordy świata na zmodernizowanej skoczni w Vikersund (243 i 246,5 m). Tym samym, po ponad 25 latach, nowe rekordy świata zostały ustanowione poza Planicą (w 1986 roku Andreas Felder skoczył w Kulm 191 m). Na reakcję Słoweńców nie musieliśmy długo czekać. W krótkim czasie powstał plan modernizacji skoczni, którego wdrożenie w życie będzie kosztowało miliony euro. A wszystko to w jednym celu- odzyskania rekordu świata i zarazem miana najpotężniejszej skoczni świata. 

źródło: skispringen.com, informacja własna

Podziel się:

Dodaj komentarz