PLANICA – 270 METRÓW JUŻ w PRZYSZŁYM SEZONIE!

PLANICA – 270 METRÓW JUŻ w PRZYSZŁYM SEZONIE!

planica letalnica jm - PLANICA - 270 METRÓW JUŻ w PRZYSZŁYM SEZONIE!

Szykuje się spora rewolucja na skoczni mamuciej w Planicy. Włodarze Velikanki chcą ją przebudować aby ta była jeszcze większa niż skocznia Vikersund w Norwegii, czym jednocześnie chcą odzyskać rekord w długości skoku. W następnym sezonie, na Letalnicy prawdopodobnie będzie można latać ponad 250 metrów!

 

Władze skoczni chcą, aby możliwe były skoki nawet pod granicę 270 metrów, co wydaje się wręcz nieprawdopodobne. Pierwsze kroki jakie muszą zostać poczynione to przede wszystkim przebudowa mamuciej skoczni.

Powodem, dla którego zdecydowano się na przebudowę obiektu jest m.in. chęć odzyskania rekordu najdłuższego lotu, który został ustanowiony w norweskim Vikersund. To tam Johan Remen Evensen skoczył 246,5 m.

Różnice pomiędzy obiektami w Norwegii i Słowienii są pozornie niewielkie. Punkt konstrukcyjny skoczni Vikersund jest umieszczony na 195. metrze, a sędziowski na 225. metrze. Velikanka natomiast w tej chwili jest po 10 metrów mniejsza w każdym z tych wskazań. Jak mówią jednak sami zawodnicy, zdecydowanie inaczej lata się na tych obiektach. Letalnica charakteryzuje się wyższym torem lotu, jednak ten niższy lot na Vikersundbakken dzięki odpowiedniemu profilowi zeskoku pozwala na osiąganie większych odległości.

Rozpoczęcie prac budowlanych w Planicy zaplanowane jest na marzec 2013, zaraz po finale Pucharu Świata. Zmieniony zostanie profil progu oraz zeskoku. Jednocześnie reszta fragmentów skoczni zostanie odpowiednio zmodyfikowana. Wszystkie zmiany zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).

Źródło: skispringen.com

Podziel się:

Dodaj komentarz