You are currently viewing PŚ VIKERSUND – ZAPOWIEDŹ

PŚ VIKERSUND – ZAPOWIEDŹ

vikersundbakken geiragranviken - PŚ VIKERSUND - ZAPOWIEDŹ

Już za kilka dni będziemy świadkami jednych z najciekawszych zawodów Pucharu Świata w sezonie. Nadchodzą loty narciarskie na największej skoczni narciarskiej świata – Vikersundbakken (K-195 / HS 225) w Norwegii. W dniach 25-27 stycznia najlepsi skoczkowie świata będą szybować nie tylko z myślą o tradycyjnych dobrych skokach. W świadomości będą mieć zapewne i to, że obiekt mamut w Vikersund stwarza możliwości oddania najdłuższego skoku na nartach w historii.

 

evensen jr kd lot - PŚ VIKERSUND - ZAPOWIEDŹPo przebudowie skoczni (zmiana wielkości skoczni z HS 207 na HS 225) pucharowa rywalizacja zawitała tam dotąd dwukorotnie  . W 2011 roku Johan Remen Evensen dwukrotnie bił rekordy świata skacząc odpowiednio – 243 i 246,5 metra, czym wprawił w zachwycenie cały narciarski świat. Rok później na Vikersundbakken odbyły się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich, naznaczone solidnym piętnem silnego wiatru. W dwuseryjnym konkursie wygrał Robert Kranjec, zbliżając się do rekordu (244 m).

Wśród Polaków najdalej na norweskim mamucie latali: Piotr Żyła (232,5 m – rekord Polski) i Adam Małysz (230,5 m – były rekord Polski). Żyła już za kilka 

zyla piotr pzn - PŚ VIKERSUND - ZAPOWIEDŹbędzie miał szansę ten wyczyn poprawić . Małysz od dwóch lat nie skacze, podobnie jak rekordzista świata Evenesen, który jednak skończył karierę rok temu. W związku z tym, grono faworytów do zwycięstwa i oddania najdłuższego skoku w historii (o ile w ogóle sie to stanie) się zawęża. Możliwości mają na pewno lotnicy będący w formie – Kranjec i Schlierenzauer. Ostatnio w coraz lepszej dyspozycji jest Daiki Ito, miejmy nadzieję, że „wpadka” w Sapporo nie odwróci tego trendu u sympatycznego Japończyka. Liczymy też oczywiście na naszych – Żyłę, Miętusa i Stocha, który oby w końcu odczarował nieprzychylnego mu mamuta.

Przedstawiamy program zawodów w Vikersund:

 • czwartek (24.01.2013):
  • 13:00 – skoki testowe przedskoczków
 • piątek (25.01.2013):
  • 15:00 – oficjalny trening
  • 17:30 – kwalifikacje
 • sobota (26.01.2013):
  • 15:00 – seria próbna
  • 16:00 – KONKURS
 • niedziela (27.01.2013):
  • 13:30 – seria próbna
  • 14:30 – KONKURS

Miejmy nadzieję, że tym razem nic nie przeszkodzi organizatorom w sprawnym przeprowadzeniu zawodów, nie mówiąc już o przesuwaniu zawodów, czy odwoływaniu poszczególnych serii. Prognozy na ten weekend w Vikersund są dość optymistyczne.

Według meteorologów temperatura ma wynosić od -12 (piątek) do -1 (niedziela) stopnia Celsjusza. W piątek i sobotę przez chwilę zaświeci nawet słońce, z kolei w niedzielę są spodziewane opady śniegu z możliwym deszczem.   Co najważniejsze nie są przewidziane mocniejsze podmuchy wiatru. Ma wiać w  granicach 4-7 km/h (czyli ok. 1-2 m/s). 

Szykuje się zatem pasjonująca rywalizacja, pozostaje życzyć skoczkom dalekich i bezpiecznych lotów, a kibicom – wielkich sportowych emocji.

informacja własna

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz