PŚ VIKERSUND: HISTORYCZNE ZWYCIĘSTWO SCHLIERENZAUERA, STOCH NA 5. MIEJSCU

PŚ VIKERSUND: HISTORYCZNE ZWYCIĘSTWO SCHLIERENZAUERA, STOCH NA 5. MIEJSCU

schlierenzauer kd - PŚ VIKERSUND: HISTORYCZNE ZWYCIĘSTWO SCHLIERENZAUERA, STOCH NA 5. MIEJSCU

Gregor Schlierenzauer zwyciężył w emocjonującym konkursie lotów narciarskich w Vikersund. Zwycięstwo dał Austriakowi fantastyczny lot na odległość 240 metrów. Drugie miejsce ze stratą zaledwie 0,5 pkt zajął lider po I serii Simon Ammann (229,5 m); na najniższy stopień podium wskoczył Robert Kranjec (232,5 m). Najlepszy z Polaków był Kamil Stoch– zajął piąte miejsce.

Końcówka drugiej serii przypomniała arcyciekawą końcówkę z ubiegłorocznych mistrzostw świata w lotach. Kolejni zawodnicy przekraczali 220 i 230 metrów. Zwycięstwo Schlierenzauera jest jego 46. triumfem w karierze , czym 23-letni (!) Austriak zrównał się z dotychczasowym rekordzistą wszechczasów- Matti Nykaenenem.

Powody do zadowolenia mają też Polacy- dziesiątce ukończyli występ Kamil Stoch (232,5 m i wyrównanie rekordu Polski!) i Piotr Żyła (225 m). Niestety, fantastyczny skok Stocha nie dał mu awansu na podium…

Pierwszy sygnał do dalekich lotów dali gospodarze: Rune Velta i Anders Fannemel. Skoki, odpowiednio 223 i 215, 5 m wskazywały, że szykują się dalekie loty w drugiej serii. W okolicach punktu HS (225 m) lądowali Neumayer, Jacobsen i Żyła. Nasz reprezentant po swoim świetnym skoku (225 m) wyszedł na prowadzenie przed skoczkami z Austrii, Niemiec i Norwegii.

Pierwszą dziesiątkę otworzył Maciej Kot, który mimo najlepszych skoków w karierze spadł do drugiej dziesiątki (207 m, kolejna życiówka!). Ostatecznie Kot zakończył konkurs na 16. miejscu. Biorąc pod uwagę, że na Kot do „lotników” nie należy, wynik należy uznać za sukces.

Tymczasem kolejni zawodnicy spadali w klasyfikacji (Bardal, Tepes, Matura, Freund), a Żyła z Jacobsenem i Neumayerem pięli się w górę klasyfikacji.

Naprawdę dalekie loty zaczęły się przy skoku Roberta Kranjca (232,5 m!), jednak Słoweniec nie cieszył się długo z prowadzenia- skaczący zaraz po nim Stjernen z taką samą odległością wyszedł na prowadzenie. Stoch osiągnął również fantastyczną odległość, dokładnie taką samą jak dwójka poprzedników; jednak po swoim skoku plasował się na 3. pozycji. Po chwili niesamowity skok oddał Schlierenzauer (240 metrów), jednak wyprzedził Kranjca zaledwie o 1,1 pkt ( zachwiane lądowanie). Ammann uzyskał w pięknym stylu 229,5 m; nie wystarczyło to jednak na Schlierenzauera, dzięki czemu Tyrolczyk mógł cieszyć się z 46-stej wiktorii w PŚ.  

Kolejny konkurs lotów w Vikersund już jutro.

PEŁNE WYNIKI I SERII

PEŁNE WYNIKI KONKURSU

 

 

informacja własna

Podziel się:

Dodaj komentarz