LOTOS CUP 2013 W ŁABAJOWIE

LOTOS CUP 2013 W ŁABAJOWIE

skoczek lotos akosman - LOTOS CUP 2013 W ŁABAJOWIE

25 stycznia w Wiśle Łabajowie odbyły się zawody cyklu Lotos Cup 2013 w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej. Zainteresowanie było ogromne! Do konkursów zgoszono prawie 200 zawodników z polskich i czeskich klubów.

Tak liczne stawienie się czeskich zawodników warunkuje rozwój polsko-czeskiej współpracy pomiędzy związkami narciarskimi obu państw. Tak wielkie zainteresowanie zmusiło także organizatorów do zmiany w programie zawodów. W piątek, 25 stycznia odbyły się dwa konkursy skoków narciarskich oraz konkurs skoków do kombinacji norweskiej. W sobotę, 26 stycznia, rozegrano bieg do kombinacji norweskiej. 

Juniorzy E i młodziczki startowali w dwóch dwuseryjnych konkursach na obiekcie HS-35, natomiast pozostali zawodnicy i zawodniczki z racji braku czasu na przeprowadzenie dłuższych zawodów zostali sklasyfikowani w dwóch jednoseryjnych konkursach na skoczni HS-72. W zawodach oddano łącznie około 650 skoków.

W kategorii Senior triumfowali Dawid Kanik z LKS Klimczok Bystra oraz Artur Kukuła z KS Wisła Ustronianka. Lider klasyfikacji generalnej po pierwszych zawodach Szczepan Kupczak spadł na trzecie miejsce, a żółta koszulka powędrowała po wiślańskich konkursach do Kanika.

Wśród Juniorów A pierwszy konkurs wygrał Stanisław Biela (UKS Sołtysianie Stare Bystre),a w drugim był trzeci. Drugie zawody wygrał Szymon Szostok z KS Wisła Ustronianka. W klasyfikacji generalnej prowadzi Stanisław Biela przed Tomaszem Byrtem. 

Dwa konkursy wśród Juniorów B wygrał Przemysław Kantyka (LKS Klimczok Bystra) i prowadzi w klasyfikacji generalnej przed Jakubem Wolnym. 

Wśród Juniorów C na najwyższym stopniu podium stawali Czesi. Pierwszy konkurs wygrał Frantisek Holik z LSK Lomnice nad Popelku, natomiast drugi – Damian Lasota z TJ Triniec. Do klasyfikacji generalnej liczą się tylko występy Polaków, więc 100 punktów zgarnęli w piątek Krzysztof Kabot (KS Wisła Ustronianka) i Paweł Gut (LKS Poroniec Poronin). Liderem pozostaje jednak Krystian Kołodziej z AZS Zakopane. Drugiego miejsca w „generalce” nie obronił Paweł Chyc, którego w serii próbnej spotkała bardzo niemiła przygoda. Podczas przygotowań do skoku zawodnika TS Wisły Zakopane belka najazdowa wypadła z uchwytów i skoczek zaczął zsuwać się po rozbiegu podobnie jak tydzień temu Japończyk Daiki Ito w Pucharze Świata w Sapporo. Na szczęście udało mu się zatrzymać tuż przed progiem, jednak bardzo się poobijał. Chyc o własnych siłach opuścił skocznię, ale nie brał udziału w dalszej rywalizacji, ponieważ na wszelki wypadek został odesłany do szpitala na badania.

Dominatorem LOTOS Cup jest w tym sezonie Paweł Wąsek z KS Wisła Ustronianka, który po zawodach w Wiśle ma na swoim koncie już trzy wygrane w zawodach w kategorii Junior D.

W kategorii Junior E dwa triumfy w Wiśle Łabajowie pozwoliły Szymonowi Jojko z KS Wisła Ustronianka na zbliżenie się w klasyfikacji generalnej do lidera Patryka Hutyry z SS-R LZS Sokół Szczyrk.

Wśród starszych dziewcząt – Juniorek – dwukrotnie najlepsza okazała się Czeszka Vladena Pustkova z TJ Frenstat. W klasyfikacji generalnej prowadzi natomiast Joanna Szwab z KS Chochołów. W tej kategorii klasyfikowane są na razie tylko dwie polskie zawodniczki. Większa rywalizacja toczy się wśród Młodziczek. Nową liderką klasyfikacji generalnej została Kamila Karpiel z AZS Zakopane, która wygrała drugi konkurs w Wiśle i o 40 punktów wyprzedza Annę Twardosz z PKS Olimpijczyk Gilowice. Pierwszy konkurs w Łabajowie wygrała Czeszka Klara Kubeckova z TJ Frenstat.

Tej zimy w Łabajowie pojawił się nowy obiekt. – „To maleńka skocznia o parametrach K-10, HS-15. Budowaliśmy ją w trzy dni – operator koparki i ja z poziomicą elektroniczną. Bardzo dużo pomogli nam rodzice zawodników, przede wszystkim w odeskowaniu skoczni, a także wsparło nas Nadleśnictwo. To skocznia typowo do szkolenia podstawowego. Powiedziałbym, że to skocznia-cukiereczek, ponieważ dzieciaki bardzo sobie chwalą ten obiekt. Brakuje jeszcze wykończenia, ale myślę że szybko to się zmieni. W czasie ferii województwa śląskiego będziemy chcieli zrobić tutaj zawody dla najmłodszych i przeprowadzić oficjalne otwarcie skoczni”- opisał nową skocznię trener Szturc.

Kolejne zawody LOTOS Cup w skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej zostaną rozegrane w Zakopanem w dniach 11-13 lutego.

Oficjalne wyniki i klasyfikacje.

Źródło: PZN

Podziel się:

Dodaj komentarz