MAŁYSZ ZA IGRZYSKAMI OLIMPIJSKIMI W KRAKOWIE W 2022 ROKU

MAŁYSZ ZA IGRZYSKAMI OLIMPIJSKIMI W KRAKOWIE W 2022 ROKU

malysz adas bl - MAŁYSZ ZA IGRZYSKAMI OLIMPIJSKIMI W KRAKOWIE W 2022 ROKUNajwybitniejszemu polskiemu skoczkowi bardzo spodobał się pomysł, aby w Krakowie zorganizować zimowe IO w 2022 roku. Małysz chciałby wesprzeć naszą kandydaturę i osobiście włączyć się w starania w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.

 

Inicjatorem tego pomysł jest snowbordzistka, obecnie posłanka Platformy Obywatelskiej, Jagna Marczułajtis-Walczak oraz dr hab. Szymon Krasicki – profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Plany są takie: ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk miałyby się odbyć w Krakowie i w okolicach, konkurencje w narciarstwie klasycznym, biathlonu i snowboardu w Zakopanem. Natomiast Słowacja miałaby za zadanie zorganizować zawody hokejowe i konkurencje w narciarstwie alpejskim.

W ostatnich dniach października został podpisany list intencyjny przez szefów komitetów olimpijskich Polski i Słowacji oraz prezydent Krakowa w tej właśnie sprawie. Także ministra sportu, Joanna Mucha zapewniła, że pomysł ten będzie miał poparcie ze strony rządu.

-„Będę kibicował temu projektowi. Bardzo chętnie włączyłbym się nawet w starania, żeby dostać organizację tej imprezy. Doskonale jednak wiem, że będzie to bardzo trudne, gdyż wielokrotnie byłem na kongresach FIS-u, podczas gdy Zakopane starało się o mistrzostwa świata – mówi Adam Małysz. –Nigdy nie udało się nam przebić na tyle, żeby te mistrzostwa były u nas organizowane. Wydaje mi się jednak, że zrobiliśmy wszystko w tym kierunku i mistrzostwa powinny nam zostać przyznane. Było wszystko – i gwarancje państwowe, i cała potrzebna otoczka… Niestety, zabrakło korzystnej decyzji – dodaje były skoczek.

Na pewno jest to trudne zadanie. Jest to impreza największej, światowej rangi. Lecz z drugiej strony rewelacyjna organizacja Euro 2012 przyniosła Polsce słowa uznania, a przecież jeszcze przed głosowaniem piłkarski światek naszą kandydaturę przyjmował ze śmiechem.

Teraz o takich sytuacjach nie ma mowy – mimo, że mówimy o imprezie globalnej.
” Myślę, że o przyznanie Krakowowi i Zakopanemu igrzysk olimpijskich będzie bardzo trudno. Ale jeśli nie będziemy próbować, to na pewno ich nie dostaniemy „– komentuje Małysz.

Zakopane już wcześniej stawało do walki o przyznanie prawa do organizacji igrzysk w 2006 roku, lecz Komitet Olimpijski przyznał, że te odbędą się w Turynie.

Źródło: wp.pl

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz