MOŻLIWE SĄ DWIE POWAŻNE ZMIANY w SKOKACH

MOŻLIWE SĄ DWIE POWAŻNE ZMIANY w SKOKACH

fis logo - MOŻLIWE SĄ DWIE POWAŻNE ZMIANY w SKOKACH

Następny sezon Pucharu Świata może nie rozpocząć się tradycyjnie w północnej Finlandii albo Norwegii, ale w niemieckich regionach Saksonii lub Schwarzwaldzie. Tak zakomunikował dyrektor cyklu Walter Hofer. Nowością jest także szansa wprowadzenia mrożenia zeskoku. To odpowiedź na kłopoty ze śniegiem. {jcomments on}

Wypowiedź austriackiego oficjela jest dość niespodziewana. Być może przyszły sezon zacznie się w Klingenthal, a więc miejscu, w którym zawody PŚ odbywają się właśnie teraz, we wtorek i środę.

Jest pomysł w komitecie PŚ FIS, aby sezon rozpoczął się tydzień wcześniej i to w centralnej Europie. Daty zawodów w fińskim Kuusamo i norweskim Lillehammer, gdzie cykl startował w ostatnich latach pozostaną takie same. Takie propozycje zostały przedstawione władzom FIS. Także poznali je organizatorzy konkursów w Titisee-Neustadt i Klingenthal. Analiza zawodów w czasie tej zimie będzie decydująca w kontekście tego, gdzie następny sezon się rozpocznie. Ostateczny kształt poznamy na wiosnę w czasie obrad zarządu FIS – powiedział Walter Hofer serwisowi Berkutschi.com.

Działacze FIS-u chcą też, aby można było oprócz rozbiegu mrozić również zeskok. Miało by to pomóc organizatorom w przypadku braku śniegu. Rozwiązanie to pomogły sczegółnie obsłudze olimpijskich obiektów w Soczi, gdzie w grudniu 2012 roku odbyły się zawody PŚ, ale rozegrano je przy wysokiej temperaturze. Problemem może być odpowiednie przygotowanie skoczni. Ostatniego lata organizatorzy składowali śnieg w wielkich magazynach. Udało się go rozmieścić na obiekcie, ale temperatura sięgała ponad 10 stopni Celsjusza. Przedstawiciele FIS mieli zastrzeżenia, ale ostatecznie udało się rozegrać konkurs bez problemów.

Producenci systemów mrożenia zapewniają, że dzięki temu śnieg może pozostać zwarty, nie tylko w temperaturze 10 stopni, ale nawet na krótki okres przy 15 stopniach Celsjusza. To oznacza, że w przyszłości bez problemów można będzie skakać w centralnej Europie pod koniec listopada.

źródło: eurosport.onet.pl

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz