You are currently viewing PEKKA NIEMELÄ: „NAJWAŻNIEJSZE BY SKOKI DAWAŁY RADOŚĆ MŁODYM SPORTOWCOM”

PEKKA NIEMELÄ: „NAJWAŻNIEJSZE BY SKOKI DAWAŁY RADOŚĆ MŁODYM SPORTOWCOM”

niemela pekka berkutschi - PEKKA NIEMELÄ: „NAJWAŻNIEJSZE BY SKOKI DAWAŁY RADOŚĆ MŁODYM SPORTOWCOM”

Tuż przed zakończeniem sezonu Pekka Niemelä wypowiedział się o sytuacji fińskich skoków oraz o swojej przyszłości w kadrze. 39-letni szkoleniowiec niedawno opublikował własną analizę sytuacji fińskich skoków, w której wskazuje główne przyczyny kryzysu.

Gdy w sezonie 2010/2011 Pekka Niemelä obejmował stanowisko trenera nic nie wskazywało na to, że tak potoczą się losy kadry. Jednak w krótkim czasie, Finowie stracili wielu, wybitnych skoczków.

„Ville Larinto i Janne Happonen doznali poważnych urazów kolana, także Harri Olli, Janne Ahonen i Matti Hautamäki zakończyli karierę. Do tego doszły problemy zdrowotne Anssi Koivuranta.” – tłumaczy szkoleniowiec.

Larinto Ville S.Piwowar - PEKKA NIEMELÄ: „NAJWAŻNIEJSZE BY SKOKI DAWAŁY RADOŚĆ MŁODYM SPORTOWCOM”Fińskie skoki narciarskie są dodatkowo pogrążone kryzysie finansowym. Według Niemelä, błędy popełniono jeszcze za czasów świetności fińskich skoków, których skutki są dziś odczuwalne.
„Nie inwestowano w młodzież- przez co brakuje nam silnego, młodego pokolenia. Oprócz Ville Larinto żaden klub nie odkrył młodego talentu. Chcemy jednak stworzyć silną drużynę na Igrzyska Olimpijskie i wspierać skoczków, aż pokażą cały swój potencjał. Pracujemy nad tym, nawet jeśli jest to niezwykle trudne.”

Trener pragnie gruntownych zmian, począwszy od metod szkoleniowych, które pomogą Finom wybrnąć z kryzysu. Przede wszystkim pragnie lepszej współpracy.
„Jako trenerowi, brakuje mi wsparcia administracji. Ostatnio moja praca, polegała nie tylko na trenowaniu, ale miałem także wiele innych zadań. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mógł się bardziej skupić na treningu.”

Wskazuje także na problem źle wykształconych, klubowych trenerów, którzy mimo dużych chęci, nie są w stanie dobrze wyszkolić skoczków. Jednak Niemelä wierzy odrodzenie fińskich skoków .
„Najważniejsze, żeby skoki dawały radość młodym sportowcom. Wtedy będziemy mieć szansę na powrót.”

Źródło: skispringen.com

Dodaj komentarz