You are currently viewing ANJA TEPEŠ dla SkokiPolska o NAJLEPSZYM SEZONIE, POWROCIE PO KONTUZJI oraz o… ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO

ANJA TEPEŠ dla SkokiPolska o NAJLEPSZYM SEZONIE, POWROCIE PO KONTUZJI oraz o… ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO

tepes anja piwowar.s - ANJA TEPEŠ dla SkokiPolska o NAJLEPSZYM SEZONIE, POWROCIE PO KONTUZJI oraz o... ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO

Słoweńska skoczkini – Anja Tepeš ma za sobą najlepszy sezon zimowy w karierze. Zawodniczka klubu SSK Dolomiti Lublana zdobywała punkty Pucharu Świata w 15 z 17 konkursów, trzykrotnie będąc w czołowej dziesiątce. Sezon 2012/2013 zakończyła na miejscu 17. w generalnej klasyfikacji, a w ostatnim konkursie na dużej skoczni odniosła pechową kontuzję, która postawiła pod dużym znakiem zapytania jej letnie występy. Anja opowiedziała nam o swojej aktualnej kondycji, odczuciach po sezonie, a także o planach na przyszłość.

 

SkokiPolska: Anja, jak ocenisz miniony sezon w swoim wykonaniu, czy można powiedzieć, że był najlepszy w Twojej karierze?

Anja Tepeš: Zgadzam się, że był to jeden z najlepszych sezonów w mojej sportowej karierze, ale wiem, że stać mnie na wiele więcej, ponieważ w żadnym z konkursów w sezonie nie oddałam tak naprawdę bardzo dobrych skoków. W treningach miewałam lepsze skoki z mniejszą ilością błędów niż w zawodach. Tak więc w przyszłym sezonie muszę po prostu nauczyć się przenieść skoki z treningów do zawodów.

tepes anja3 s.piwowar - ANJA TEPEŠ dla SkokiPolska o NAJLEPSZYM SEZONIE, POWROCIE PO KONTUZJI oraz o... ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO

 

SkokiPolska: Niestety w Oslo przydarzyła Ci się kontuzja kolana, jak czujesz się obecnie i kiedy wrócisz do treningów?

Anja Tepeš: Jak zazwyczaj, czuję się dobrze. Zaczęłam już ćwiczyć, ale mój trening w następnych kilku miesiącach będzie wyglądał trochę inaczej niż to było w zeszłych latach. Jeśli pytasz, kiedy będę mogła znowu skakać, niestety, trudno teraz mi na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ jest jeszcze zbyt wcześnie. Jednak, jeżeli wszystko pójdzie tak jak powinno, możliwe, że wrócę pod koniec sezonu letniego.

 

SkokiPolska: Jak ocenisz obecną sytuację skoków narciarskich kobiet i rozwój tej dyscypliny sportu w żeńskim wykonaniu? 

Anja Tepeš: Skoki narciarskie kobiet są sportem, który wciąż się rozwija. Możemy być zadowoleni z obecnej sytuacji, ale jestem pewna, że w następnych kilku latach żeńskie skoki będą znacznie bardziej znane oraz że będzie więcej konkursów, a także skoczkiń w nich startujących. Uważam, że jesteśmy na starcie czegoś naprawdę znaczącego i cieszę się, że jestem tego częścią.

 

SkokiPolska: Twoja rodzina jest bardzo związana ze sportem, kiedy zadecydowałaś, że zwiążesz swoje życie ze skokami narciarskimi?

tepes anja spiwowar - ANJA TEPEŠ dla SkokiPolska o NAJLEPSZYM SEZONIE, POWROCIE PO KONTUZJI oraz o... ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGOAnja Tepeš: Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Zdecydowałam sie na to, wtedy kiedy mój brat – Jurij zaczął skakać. Chciałam skakać tak jak on.

 

SkokiPolska: Dowiedzieliśmy się, że dobrze radzisz sobie z językiem polskim, jak się go nauczyłaś i czy często masz okazję posługiwać się nim?


Anja Tepeš:
Uważam, że mój język polski nie jest taki dobry. Umiem ten język na tyle, że mogę się w nim komunikować, ale pisanie sprawia mi jeszcze trochę problemów. Mam w Polsce kilku przyjaciół, z którymi rozmawiam po polsku, gdy się spotykamy.

 

SkokiPolska: Od zeszłego sezonu macie okazję skakać na skoczni dużej w Pucharze Świata (w Oslo). Powiedz, czy chciałabyś oddać skok na obiekcie mamucim?

Anja Tepeš: Oczywiście, że chciałabym. To marzenie każdej skoczkini narciarskiej, móc polecieć na obiekcie mamucim. Marzeniem pozostaje jednak sama możliwość oddania takiej próby. Obecnie nie mamy zezwolenia, aby tego dokonać, ale jestem przekonana, że w przyszłości dostaniemy taką szansę.

tepes anja2 s.piwowar - ANJA TEPEŠ dla SkokiPolska o NAJLEPSZYM SEZONIE, POWROCIE PO KONTUZJI oraz o... ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO

 

SkokiPolska: Jakie są Twoje najważniejsze sportowe cele na przyszłe lata?

Anja Tepeš: Na ten moment najważniejszym celem jest wyzdrowienie po kontuzji i udany powrót na skocznie. Później wielkim sportowym celem są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi w 2014 roku, a może zwycięstwo w jakimś konkursie Pucharu Świata w zimie. Zobaczymy co będzie dalej.

 

SkokiPolska: A jakie masz plany na najbliższy czas?

Anja Tepeš: W następnych tygodniach będę mieć operację kolana, i po rehabilitacji i ciężkiej pracy wrócę tak szybko, jak tylko będę w stanie. Nie mam jeszcze większych planów na lato, ponieważ nie wiem jak będą wyglądały moje treningi. Planuję jednak tygodniową wycieczkę do Polski, a także wyjazd nad morze w Słowenii lub Chorwacji.

 

 rozmawiał Bartosz Leja

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz