You are currently viewing „MUSIMY RAZEM WALCZYĆ O SUKCESY POLSKICH SPORTOWCÓW”

„MUSIMY RAZEM WALCZYĆ O SUKCESY POLSKICH SPORTOWCÓW”

stoch kamil s.piwowar - "MUSIMY RAZEM WALCZYĆ O SUKCESY POLSKICH SPORTOWCÓW"
Kamil Stoch, fot. Stefan Piwowar

Kiedy w Warszawie Para Prezydencka gościła dzieci na dziecińcu Pałacu Prezydenckiego, w Zakopanem, Szkoła Mistrzostwa Sportowego organizowała piknik z okazji Dnia Dziecka, ale nie tylko. Piknik, oraz późniejsza konferencja, miały zwrócić uwagę na bardzo poważny problem, dotykający młodzież ze szkół sportowych.

Zakopiańska Szkoła Mistrzostwa Sportowego to placówka, której wychowankami są między innymi Kamil Stoch i Piotr Żyła. –Gdyby nie ta szkoła, nie bylibyśmy tam, gdzie dziś jesteśmy – mówił na konferencji prasowej Mistrz Świata w skokach narciarskich.
Problemy szkoły zaczęły się, gdy kilka lat temu, gdy zaczęły spadać dotacje z budżetu państwa. Pomimo tego, że w tym roku kwota była o około 25 tysięcy złotych większa niż w ubiegłym, szkole i tak grozi likwidacja. –Najbardziej boli mnie fakt, że często spotykam się z pytaniem od młodzieży „dlaczego my, uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, pracujemy w takich warunkach?”– przedstawiała sytuację mgr Barbara Sobańska, dyrektor ZSMS.
Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć absolwenci „zakopiańskiej kuźni talentów”. Wystosowali oni list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym zwracają uwagę na ogromne problemy, z jakimi boryka się szkoła. Jagna Marczułajtis, absolwentka ZSMS i obecna Posłanka na Sejm RP, starała się pomóc szkole przez interpelacje do Ministerstwa Sportu, ale jak mówi, odpowiedź, którą otrzymała nie była satysfakcjonująca. –Przez pryzmat starania się o Igrzyska Olimpijskie, nie możemy zapominać o tym, co dla nas najważniejsze, o sportowcach. – przekonuje Marczułajtis, i dodaje – Nigdy nie można się poddawać, trzeba walczyć do końca.
Przed konferencją odbył się piknik pod hasłem „Ćwicz z Mistrzem”. Dzieci i młodzież mogły spróbować swoich sił w codziennych treningach sportowców, ale i spotkać się ze swoimi idolami. Nie zabrakło stanowiska skoków narciarskich, gdzie Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot oraz Krzysztof i Grzegorz Miętus, dzielnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć z najmłodszymi, pokazując im podstawowe ćwiczenia treningowe.

 

 

Informacja własna

Podziel się:

Dodaj komentarz