REAKTYWACJA MAMUCIEJ SKOCZNI w USA PLANOWANA NA 2014 ROK !

REAKTYWACJA MAMUCIEJ SKOCZNI w USA PLANOWANA NA 2014 ROK !

Ironwood Copper Peak Ski Flying Hill Cbradshaw.good - REAKTYWACJA MAMUCIEJ SKOCZNI w USA PLANOWANA NA 2014 ROK !

Skocznia Copper Peak w Ironwood (USA), leżąca na wzgórzu Chippewa w zachodniej części Michigan, jest największą i jedyną mamucią w Ameryce Północnej. Otwarta została w marcu 1970 r., a ostatni konkurs odbył się tam w 1994 r. Od tego czasu obiekt był nieużywany. Ze Stanów Zjednoczonych dotarły jednak bardzo ciekawe informacje potwierdzające plany reaktywacji skoczni już w 2014 roku.

 

W ciągu 24 lat dostępności skoczni odbyło się tutaj dziesięć konkursów lotów. Rekordzistami skoczni zostali dwaj Austriacy Mathias Wallner i Werner Schuster (obecny trener kadry Niemiec), którzy w 1994 roku wylądowali na 158 metrze. Ostatnie skoki oddano tutaj w 1994 roku, zaś ostatni konkurs Pucharu Świata odbył się w 1981 roku. Punkt konstrukcyjny skoczni był usytuowany na 145 metrze.  Teraz Copper Peak jest atrakcją turystyczną oferującą m.in. nowo zaprojektowany szlak rowerowy, który zapewnia majestatyczne widoki.

ironwood copper.peak fot.skisprungschanzen - REAKTYWACJA MAMUCIEJ SKOCZNI w USA PLANOWANA NA 2014 ROK !Od dawna planowano, aby reaktywować skocznię, która jest przestarzała i nie posiada obecnie homologacji FIS. Plany jednak zostawały w sferze deklaracji. Teraz jednak Dyrektor USASJ – Alan Johnson zapewnił, że ma się to zmienić już w czasie przyszłej zimy. W dniach 28 lutego – 2 marca 2014 roku, po prawie dwudziestoletniej przerwie, na Copper Peak, mają odbyć się pokazowe loty narciarskie. Odnowienie skoczni spotkało się z wielkim entuzjazmem.

„Dreszczyk emocji zawodników i kibiców powracających do Stanów było zasadniczym argumentem, dla którego USASJ i Copper Peak dążyli do wskrzeszenia mamuciego obiektu. To również pozwoli nam patrzeć na bardziej kreatywne, nie tradycyjne sposoby nadawania formatu i ukazywania lotów .” – powiedział Johnson, który odniósł się także do zmian, które przez lata zaszły w skokach narciarskich: „Rozwój i zmiany jakie zaszły, odkąd zamknięta została skocznia – są znaczące. Jest o wiele bezpieczniej, niż 20 lat temu, dzięki czemu skoczkowie mogą skakać dalej i bardziej kontrolować lot. Nie trzeba być znawcą, by przewidzieć, że rekord padnie tej zimy. Pytanie brzmi, ile wyniesie?”

Bryan Sanders, olimpijczyk z 1992 (Albertville, Francja) jest zachwycony takim obrotem sprawy: „Długo czekaliśmy, ale od ostatnich zawodów, musieliśmy wiele czasu poświęcić na ulepszenia, aby skocznia spełniała standardy FIS. Teraz HS wynosi 175 metrów i myślę, że będzie to bardzo bezpieczna i interesująca skocznia, która powraca do życia.”

Współpracownicy i partnerzy USASJ i urzędnicy Copper Peak spodziewają się gościć na pokazowych lotach minimum kilkunastu skoczków – w dużej mierze zawodników za Stanów Zjednoczonych i Kanady, ale również tych z innych krajów.

Źródło: usaskijumping.org

Podziel się:

Dodaj komentarz