You are currently viewing 3,2,1…SKOKI! RUSZA LETNIE GRAND PRIX

3,2,1…SKOKI! RUSZA LETNIE GRAND PRIX

Wierni kibice i fani, jakby nie patrzeć zimowej dyscypliny, czekali na ten piękny letni dzień z niecierpliwością. Po kilkumiesięcznej przerwie wracają skoki narciarskie na najwyższym poziomie. Rozgrywki z cyklu Letniego Grand Prix rozpoczynają się weekendowymi konkursami w Hinterzarten(26-28 lipca). Wraz z kolejnym LGP rośnie ranga skoków pań- w tegorocznym kalendarzu będziemy mieli dwa konkursy mieszane: w Hinterzarten Courchevel.

 

Panowie zaprezentują się na dziewięciu obiektach. Wśród nich, po inauguracyjnych skokach w Hinterzarten, znalazła się nasza Wisła „Malinka”. Następnie elita światowych skoków, która zdecydowała się pokazać swoją dyspozycję latem, uda się na dwa konkursy do francuskiego Courchevel (jeden konkurs na wielkiej skoczni, jeden mieszany na średniej HS 96) i jeden do Einsiedeln w Szwajcarii (HS 117). W sierpniu odbędą się ponadto konkursy w dalekiej Japonii (Hakuba HS 131), z których zrezygnuje zapewne część zawodników.

We wrześniu swój epizod w kalendarzu będą miały nowe skocznie „Wschodu”. 14-15 września rywalizacja przeniesie się do Niżnego Tagiłu (HS 135), tydzień później skoki zawitają do największego miasta Kazachstanu- Ałmaty (HS 140). Kazachska skocznia gościła już najlepszych w ubiegłorocznym LGP, uwagę przykuwała wówczas infrastruktura wielkiego miasta, na które rozpościerał się widok z belki najazdowej.

Pod koniec września skoczkowie wrócą do centralnej Europy na ostatnie dwa konkursy: na małą austriacką skocznię w Hinzenbach (HS 94) i wielką w Klingenthal (HS 140) w Niemczech. Ostatni konkurs odbędzie się 3 października.

Panie zaprezentują się na czterech obiektach: Hinterzarten, Courchevel, w Niżnym Tagile i Ałmatach. W pierwszych dwóch ośrodkach wespół z kolegami będą reprezentować swoje drużyny narodowe.

W ubiegłym roku błyszczeli Niemcy i Japończycy. U naszych zachodnich sąsiadów dominowali Andreas Wank (wygrał cały cykl) z Severinem Freundem, z kolei wśród reprezentantów kraju Kwitnącej Wiśni zabłysnęli Taku Takeuchi i rewelacyjny, 19-letni wówczas Reruhi Shimizu. My cieszyliśmy się z dwóch zwycięstw Macieja Kota, szczególnie tego przed własną publicznością w Wiśle. Na „Malince” zajęliśmy także drugie miejsce w konkursie drużynowym, triumfowali Słoweńcy. 

Kto zachwyci latem, a kto nie pojawi się na skokach letnich? Wyniki z ubiegłych lat pokazują, że wysoka forma w LGP zwykle nie przekłada się na wysokie punkty podczas zimy. Ubiegłoroczna czołówka klasyfikacji letniej prezentowała się zimą albo przeciętnie albo co najwyżej słabo. Z pochopnymi wnioskami można się wstrzymać, oglądajmy i kibicujmy naszym skoczkom!  

Podziel się:

Dodaj komentarz