RUSZYŁA PRZEBUDOWA MAMUCIEJ SKOCZNI w PLANICY

RUSZYŁA PRZEBUDOWA MAMUCIEJ SKOCZNI w PLANICY

Planica Letalnica B.Leja - RUSZYŁA PRZEBUDOWA MAMUCIEJ SKOCZNI w PLANICY

Po latach zapowiedzi i spekulacji, włodarze słynnej słoweńskiej Letalnicy przystąpili do przebudowy tego mamuciego obiektu. Na początku września został zburzony rozbieg skoczni, rozpoczęły się też prace nad zmianą profilu zeskoku. Według planów ma być tak duża jak mamut w Vikersund (K-195 / HS-225), a może nawet większa.

O przebudowie skoczni w Planicy myślano już od co najmniej kilku lat. Prace właśnie ruszyły, a pieczę sprawują nad nią ci sami inżynierowie, którzy zajmowali się konstrukcją największej skoczni świata w norweskim Vikersund. Obecny rekord świata ustanowiony w 2011 roku na Vikersundbakken należy do Johana Remena Evensena i wynosi 246,5 metra, jednak jak twierdzą sami zawodnicy, można tam dolecieć do 250 metrów. Od tej pory Słoweńcy intensywnie myślą o „odebraniu” Norwegom ich rekordu – chcą umożliwić na Letalnicy loty przekraczające tą granicę jeszcze o kilka metrów. Nieoficjalnie mówi się, że FIS na czele z Walterem Hoferem nie są do końca planica letalnica s.piwowar - RUSZYŁA PRZEBUDOWA MAMUCIEJ SKOCZNI w PLANICYprzekonani, co do walki na odległości i co do coraz większych obiektów mamucich.

Sam rekordzista świata – Evensen – zdaje sobie jednak sprawę, że jego rekord zostanie wkrótce pobity. „Prace w Planicy już ruszyły. Sądzę, że rekord zostanie pobity już w nadchodzącym sezonie” – powiedział norweskiemu portalowi nrk.no. Według Evensena, starszy profil mamuciej skoczni w Planicy zmuszał zawodników do specyficznej, wysokiej paraboli lotu. „Ta skocznia ma już swoje lata i swoje wady, które naprawdę są dla zawodników odczuwalne. Uważam, że już najwyższy czas na jej modernizację. W Planicy zawsze jest naprawdę wspaniała i niepowtarzalna atmosfera i ta skocznia zasługuje na oddawanie na niej jak najdłuższych skoków” – dodał Norweg.

Zdjęcie zburzonego rozbiegu mamuciej skoczni w Planicy można zobaczyć TUTAJ.

Według kalendarza Pucharu Świata na sezon 2013/2014 zawody w Planicy będą kończyć zimowy sezon (21-23 marca 2014), więc bardzo możliwe, że już wtedy zobaczymy nowy rekord w długości lotuna nowej Letalnicy.

Źródło: nrk.no

Podziel się:

Dodaj komentarz