You are currently viewing CZY MUNDIAL ZAGROZI ZIMOWYM IGRZYSKOM OLIMPIJSKIM w 2022 ROKU?

CZY MUNDIAL ZAGROZI ZIMOWYM IGRZYSKOM OLIMPIJSKIM w 2022 ROKU?

Soczi 2014 skoczkowie TVP - CZY MUNDIAL ZAGROZI ZIMOWYM IGRZYSKOM OLIMPIJSKIM w 2022 ROKU?

Co łączy mistrzostwa świata w piłce nożnej i zimowe igrzyska olimpijskie? Z pozoru niewiele, ale na pewno potężny rozgłos w mediach i uwaga milionów ludzi na całym świecie. Także tych, którzy na co dzień nie interesują się sportem. Wydarzenia tej rangi to nie tylko rywalizacja, dla wielu ludzi to sposób na zacieśnienie więzi narodowych, przeżycia wręcz metafizyczne.

 

Ich wspólną cechą jest to, że odbywają się rzadko, co cztery lata, co pozwala ludziom zatęsknić. Coś, na co trzeba długo czekać automatycznie zyskuje przecież na wartości.

Jak więc można dopuścić do tego, by dwie imprezy sportowe tak wysokiej rangi odbyły się na przestrzeni dwóch miesięcy? Niestety może dojść do takiej sytuacji w 2022 roku. Mistrzostwa świata w piłce nożnej zostaną wtedy rozegrane w Katarze, gdzie latem temperatura powietrza dochodzi do 50°C. W tej sytuacji prezydent FIFA zaproponował przeniesienie rozgrywek na listopad, a prezydent UEFA, Michel Platini, poddał pod dyskusję styczeń. Warto zauważyć, że w lutym tego samego roku odbędzie się olimpiada Zimowa, o której organizację ubiega się m. in. Kraków.

FIS jest bardzo zaniepokojony zaistniałą sytuacją, gdyż mundial może poważnie stłumić zainteresowanie kibiców sportami zimowymi. Prezydent FIS, Gian Franco Casper, podkreśla, że narciarstwo zawsze przegra z piłką nożną, a w okresie zimowym zainteresowanie mediów i kibiców powinno być skierowane na olimpiadę. Prezes PZN Apoloniusz Tajner uważa, że sam MKOl powinien interweniować w tej sprawie.

Na piłkę nożną sponsorzy przeznaczają nieporównywalnie większe nakłady finansowe niż na sporty zimowe. Były rzecznik PKOl ,Andrzej Person, uważa, że marketing może w tej sytuacji uśmiercić ideę olimpizmu zimowego.

Na razie kwestia terminu została zawieszona. Ostateczna decyzja zostanie podjęta po przyszłorocznych mistrzostwach świata w Brazylii.

Źródło: Przegląd Sportowy

 

 

 

 

Dodaj komentarz