KUBACKI i ŻYŁA o DYSPOZYCJI PRZED NADCHODZĄCYM SEZONEM

KUBACKI i ŻYŁA o DYSPOZYCJI PRZED NADCHODZĄCYM SEZONEM

Zyla Piotr fot.B.Leja - KUBACKI i ŻYŁA o DYSPOZYCJI PRZED NADCHODZĄCYM SEZONEM

Do zawodów inaugurujących sezon zimowy 2013/2014 w Klinghental zostały nieco ponad dwa tygodnie. Zawodnicy wszystkich nacji szlifują formę, aby jak najlepiej wypaść na konkursach rozgrywanych na niemieckiej Vogtland Arenie – Dawid Kubacki i Piotr Żyła opowiadają, jak wyglądają przygotowania w obozie Polaków.

 

Na zgrupowaniach odbywających się w Dubrovniku i Oberstdorfie ważnym elementem przygotowań był trening siłowy: „Nie chcemy przesadzać, ponieważ przetrenowanie jest gorsze niż niedotrenowanie. Trening siłowy jest dobrany do każdego indywidualnie, zależy też od etapu przygotowań, a także od tego, czy zbliżają się jakieś zawody. Nie ma takiej opcji, aby ktoś miał za dużo do podniesienia, nie mamy problemów z dźwiganiem ciężarów.”- mówi Dawid Kubacki. Podkreśla także, że podczas tego typu treningów najbardziej skupiają się na ćwiczeniach nóg: „Właśnie ta część ciała odpowiada przede wszystkim za skakanie i nie ma sensu zwiększania obciążeń innych partii mięśniowych.”

Od 2011 roku kadra A współpracuje z Michałem Wilkiem: „Często przyjeżdża do nas na konsultacje, przeprowadza testy i obliczenia, a następnie na tej podstawie przygotowuje dla nas plany ćwiczeń. Trening siłowy wykonywaliśmy już wcześniej, ale dzięki Michałowi Wilkowi jest on bardziej przemyślany i dokładnie zaplanowany.” – komentuje zawodnik.

Kubacki Dawid B.Leja - KUBACKI i ŻYŁA o DYSPOZYCJI PRZED NADCHODZĄCYM SEZONEM

Z optymizmem o nadchodzących zawodach myśli także Piotr Żyła: „Skocznia w Klingenthal jest naprawdę bardzo fajna. Lubię ją i cieszę się, że właśnie tam odbędzie się pierwszy w tym sezonie Puchar Świata w skokach narciarskich. Można powiedzieć, że to pozytywna dla Polaków skocznia, konkursy najwyższej rangi wygrywali tu Kamil i Adam”. Zaznacza, że wszyscy trenowali już na podobnym rozbiegu lodowym, więc wiedzą czego się spodziewać.

Jeden z najpopularniejszych polskich skoczków wypowiada się pozytywnie o swojej formie, mimo małych problemów ze sprzętem: „W zasadzie dobre skoki na treningach pojawiły się już przed ostatnimi letnimi zawodami, ale później miałem trochę problemów z butami. Wziąłem nowe buty i spasowały mi nawet lepiej niż te stare i od razu było lepiej. Nigdy mi nowe nie pasowały, wolałem takie stare, papucie. Dawniej miałem trochę wygiętą podeszwę, a teraz mam prostą i jest już fajnie”.

 

Oto jeden ze skoków Piotra Żyły, który oddał na zgrupowaniu w Oberstdorfie:

{youtube}-zXmc-StfcE{/youtube}

 

Na swoją aktualną dyspozycję nie narzeka również Kubacki: „Myślę, że z formą jest w porządku. Na treningach skaczę przyzwoicie. Może jest jeszcze kilka błędów do poprawy, ale myślę, że nie ma powodów do zmartwień. To naprawdę drobne rzeczy, które się doszlifuje”.

CAŁY WYWIAD z DAWIDEM KUBACKIM TUTAJ.

CAŁY WYWIAD z PIOTREM ŻYŁĄ TUTAJ.

Sezon zimowy wystartuje 23 listopada w Klinghental, zainauguruje go konkurs mieszany na Vogtland Arenie (HS 140).

Źródło: Alicja Kosman / PZN

 

 

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz