TCS INNSBRUCK: KOIVURANTA NIESPODZIEWANYM ZWYCIĘZCĄ, STOCH NA PODIUM !

Koivuranta Anssi J.Piatkowska - TCS INNSBRUCK: KOIVURANTA NIESPODZIEWANYM ZWYCIĘZCĄ, STOCH NA PODIUM !Anssi Koivuranta dość niespodziewanie wygrał trzeci konkurs Turnieju Czterech Skoczni w austriackim Innsbrucku. Na trzecim stopniu podium uplasował się natomiast Kamil Stoch. Dzisiaj na Bergisel karty rozdawał jednak przede wszystkim wiatr.

stoch planica - TCS INNSBRUCK: KOIVURANTA NIESPODZIEWANYM ZWYCIĘZCĄ, STOCH NA PODIUM !Koivuranta odniósł swoje pierwsze pucharowe zwycięstwo w karierze po skoku na 132,5 metra. Drugie miejsce zajął Simon Ammann, który w swoim skoku na 133,5 metra otarł się o rekord skoczni (134,5 m). Szwajcar odrobił kilka punktów do lidera TCS – Thomasa Dietharta. Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Stoch (126,5 m), dla którego jest to kolejne podium w tym sezonie.

Za podium uplasowali się: Gregor Schlierenzauer (131,5 m / 4. miejce), Thomas Diethart (126,5 m / 5. miejsce), Peter Prevc (128 m / 6. miejsce).

W czołowej „10” znaleźli się ponadto: Kasai, Morgenstern, Maeaettae i Kornilov.

W „polskim” pojedynku Klemens Murańka (125,5 m / 20. miejsce) skoczył lepiej od Jana Ziobro (120,5 m / 24. miejsce). Mimo nie nadzwyczajnego skoku, rywala (Daiki Ito) pokonał Maciej Kot (114,5 m / 27. miejsce) – obaj trafili jednak na trudniejsze warunki wietrzne. Pojedynek z Roberto Dellasegą przegrał po słabym skoku Dawid Kubacki (112 m / 47. miejsce) i znalazł się poza czołową „30”.

Jako „szczęśliwi przegrani” w czołowej „30” znaleźli się: Diethart (5. miejsce), Kasai (7. miejsce), Naglic (17. miejsce), Fettner (21. miejsce) i Ziobro (24. miejsce).

PEŁNE WYNIKI KONKURSU

Rywalizacja przebiegała z belki najazdowej nr 13. Wiatr był dość zmienny wiejąc to w plecy, to pod narty, dodatkowo zmieniając swoją siłę. Momentami przekraczał nawet 6 m/s co było powodem krótkich przerw w rozgrywaniu konkursu.

Największe problemy z wiatrem mieli Lukas Hlava (85 m / 49. miejsce) i Wolfgang Loitzl (70 m / 50. miejsce). Obaj dzięki sporemu doświadczeniu zdołali awaryjnie wylądować, ratując się przed groźnymi upadkami. Zamknęli oni dzisiejszą stawkę rywalizacji.

W finałowej rundzie spore problemy w locie miał także Janne Ahonen (99 m). Jury zdecydowało się anulować drugą serię po skokach 21 zawodników, kiedy wiatr zaczął na stałe przekraczać 5 m/s uniemożliwiając oddawanie skoków. Chwilę wcześniej upadek po wylądowaniu miał Rosjanin Denis Kornilov (szczęśliwie o własnych siłach opuścił zeskok), jednak nie miał na to wpływu wiatr.

W klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni nadal prowadzi Diethart, który przed finałowym konkursem w Bischofshofen ma przewagę 9,1 punktu nad drugim Ammannem. 16 punktową stratę do lidera ma już Thomas Morgenstern. Kamil Stoch awansował na 8. lokatę (663,1 pkt), jednak jego szanse na turniejowe podium są już czysto iluzoryczne. Na bardzo dobrym 10. miejscu plasuje się kolejny z „biało-czerwonych” – Klemens Murańka (635,9 pkt).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata liderem nadal jest Stoch (526 pkt). Na drugie miejsce wysunął się Ammann (484 pkt), który wyprzedził Schlierenzauera (463 pkt / 3. miejsce).