You are currently viewing KIM JEST THOMAS DIETHART – SENSACYJNY LIDER TCS

KIM JEST THOMAS DIETHART – SENSACYJNY LIDER TCS

Diethart Thomas TCS J.Piatkowska - KIM JEST THOMAS DIETHART - SENSACYJNY LIDER TCSNiespodziewanie liderem 62. edycji Turnieju Czterech Skoczni jest Thomas Diethart. Austriak prezentuje bardzo wysoką dyspozycję i jest głównym pretendentem do zwycięstwa w prestiżowym turnieju. Nasuwa się jednak pytanie – kim jest ten zaledwie 21-letni skoczek, o którym niewielu kibiców skoków narciarskich słyszało?

Thomas od najmłodszych lat związany jest z tą dyscypliną sportu, jednak początkowo bliscy nie popierali jego decyzji: „Skoki? To nie do pomyślenia dla rodziny, która pochodzi z nizin, gdzie nie ma nawet porządnego wzgórza, a co dopiero warunków do treningów

Mimo wszystko Austriak rzucił się w wir treningów. „Bardzo się zaangażował. Przeżył wiele upadków, wylatywał z reprezentacji. Nie poddał się jednak, choć brakowało pieniędzy. Wtedy chodzisz po firmach i prosisz, by ktoś zapłacił ci za kombinezon do startów” – mówią bliscy lidera TCS.

Później uczęszczał do szkoły w Stams, którą ukończyli między innymi Gregor Schlierenzauer czy Andreas Kofler.

Obecnie Thomas Diethart trenuje w klubie UVB Hinzenbach. W zawodach Letniego Pucharu Kontynentalnego zadebiutował  w lipcu 2005 roku, gdzie uplasował się na 5. miejscu. W konkursach LPK zdołał zająć dwukrotnie drugie miejsca w Kranju (2009 r.) oraz w Oslo (2010 r.). Po raz pierwszy w zawodach zimowego Pucharu Kontynentalnego stanął na podium w szwajcarskim Engelbergu, zajmując 2. pozycję. Jedyne jak dotąd zwycięstwo odniósł w  lutym 2011 roku w Brotterode.

W rywalizacji w Pucharze Świata pojawił się podczas Turnieju Czterech Skoczni 2010/2011, zajmując 28. lokatę na skoczni Bergisel w Innsbrucku. Z kolei w Bischofshofen znalazł się dopiero na 40. miejscu.

W sezonie olimpijskim podopieczny Alexandra Pointnera został powołany na konkursy Pucharu Świata w Engelbergu, gdzie zajął wysokie 4. i 6. miejsce. Po kapitalnym występie została podjęta decyzja o wysłaniu młodego skoczka na konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Nie był stawiany w roli faworyta, wielu kibiców nie słyszało wcześniej o Dietharcie. Zawody w Oberstdorfie zakończył na bardzo dobrym 3. miejscu ex aequo z Peterem Prevcem, z kolei w noworocznych zmaganiach w Garmisch- Partenkirchen znokautował rywali. Wygrał ze sporą przewagą nad Thomasem Morgensternem i Simonem Ammannem. Został także liderem całego cyklu. Po niemieckiej części turnieju zawodnicy wystąpili w Innsbrucku, a Diethart uplasował się tam na 5. lokacie i obronił pozycję lidera Turnieju. Przed skoczkami finałowy start w Bischofshofen. Jeśli młody Austriak nie zepsuje swoich skoków (ma przewagę 9,4 pkt) będzie miał wielką szansę, aby zwyciężyć. Z pewnością jednak zarówno Ammann, jak i Morgenstern nie odpuszczą, walka zapowiada się zatem niezwykle ciekawie.

Źródło: informacja własna / Przegląd Sportowy