PRZED LOTAMI W KULM– CIEKAWOSTKI, STATYSTYKI, PROGNOZY…

PRZED LOTAMI W KULM– CIEKAWOSTKI, STATYSTYKI, PROGNOZY…

schlieri innsbruck fot jp - PRZED LOTAMI W KULM– CIEKAWOSTKI, STATYSTYKI, PROGNOZY…

Przed nami pierwsze loty w sezonie- w najbliższy weekend skoczkowie zawitają do Bad Mittendorf (HS 200). W przeddzień zawodów warto przytoczyć kilka ciekawostek, statystycznych zestawień.

ZWYCIĘSTWA, REKORDY

W niedzielę odbędzie się jubileuszowy, setny konkurs w lotach narciarskich. Dotychczas rozegrano 97 takich konkursów, w których było 98 zwycięzców. Jedyne zwycięstwo ex aequo odnieśli Gregor Schlierenzauer i Johan Remen Evensen w Vikersund w 2011 roku.

Ostatnie loty w Kulm odbyły się w 2012 roku. Zwyciężył wówczas Robert Kranjec.

Z pośród obecnie skaczących, a właściwie latających, najwięcej, bo 3- krotnie zwyciężał w Austrii Gregor Schlierenzauer (2x 2009 i 2010), 2 razy triumfował Robert Kranjec (2010,2012).

W gronie skaczących jest piątka zwycięzców przynajmniej jednego konkursu lotów Kulm ( Takanobu Okabe-1, Janne Ahonen-1, Anders Bardal-1, Robert Kranjec-2, Gregor Schlierenzauer-3). Ahonen i Bardal odpuszczą sobie tegoroczne loty w Kulm.

Rekord skoczni należy do Gregora Schierenzauera i wynosi 215,5 m (2009), najdalej poleciał jednak Christian Nagiller (220 m w 2003 roku), Austriak jednak nie ustał tego skoku.

Schlierenzauer to hegemon lotów narciarskich. Wygrał niemal połowę konkursów lotów (14 z 30 startów), 17 razy stał na podium. Statystycznie, na 10 startów tylko raz przydarza mu się miejsce poniżej ósmego (27 TOP „8” na 30 konkursów).

Z drugiej strony posiada aktualnie tylko jeden rekord na skoczni mamuciej, właśnie w Kulm.

POLACY

Jedynym Polakiem, który zwyciężył w Kulm był Adam Małysz (2005), dwukrotnie stał też tu na 3. miejscu. Kamil Stoch również ma w kolekcji jedno 3. miejsce (2012).

TEN SEZON

Inny z Austriaków, rewelacyjny w tym sezonie Thomas Diethart jeszcze na „mamucie” nie skakał. I nie skoczy też w Kulm, taką decyzję podjął sztab szkoleniowy kadry austriackiej. Dokładając trochę liczb -po austriacko- niemieckim turnieju Diethart ma tylko połowę startów w PŚ (6/12 możliwych), a mimo to jest szóstym skoczkiem w klasyfikacji generalnej.

Nie wygrywając TCS Simon Ammann stracił szansę na dołączenie do elitarnego klubu zwycięzców pięciu różnych imprez (PŚ, IO, MŚ, MŚ w lotach, TCS). Tylko Matti Nykaenen zwyciężał we wszystkich klasyfikacjach. Po sezonie Ammann zamierza zrezygnować ze skakania.

PROGNOZY

W czołowej „6” jest już trzech Austriaków (Schlierenzauer, Morgenstern i Diethart). W kontekście udanego TCS i kolejnych konkursów u siebie widzimy, że grzebanie ich szans na olimpijskie złoto było zdecydowanie przedwczesne. Podopieczni Alexandra Pointnera prowadzą już w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Na przeciwnym biegunie wydają się być niemieccy skoczkowie. Rzutem na taśmę w TOP 10 TCS znalazł się Andreas Wellinger, który w PŚ ma najpokaźniejszy dorobek z niemieckich skoczków (8. miejsce, 348 pkt.)

Polscy skoczkowie będą się koncentrować w głównej mierze na „polskich” konkursach (Wisła -16.01 i Zakopane -18 i 19.01). Po fenomenalnych konkursach w Engelbegu ustabilizowali swoją dyspozycję, a Kamil Stoch wciąż przewodzi pucharowej stawce.

źródła: berkutschi.com/ wikipedia.org/ informacja własna

Podziel się: