NOWATORSKI PROJEKT ZADASZENIA WIELKIEJ KROKWI w ZAKOPANEM

NOWATORSKI PROJEKT ZADASZENIA WIELKIEJ KROKWI w ZAKOPANEM

Zakopane Wielka.Krokiew archigeum - NOWATORSKI PROJEKT ZADASZENIA WIELKIEJ KROKWI w ZAKOPANEMWszyscy doskonale pamiętamy tegoroczny konkurs indywidualny Pucharu Świata w Zakopanem. Pogoda pokrzyżowała szyki zarówno organizatorom zawodów, którzy nie umieli zapanować nad pogarszającymi się z minuty na minutę warunkami, jak i sportowcom, którzy nie mieli szansy na sprawiedliwą rywalizację. Nie wspomnę już o tysiącach kibiców zgromadzonych pod skocznią, zdanych na oglądanie krótkich, przeciętnych skoków, bardziej przypominających walkę o przetrwanie w powietrzu i bezpieczne lądowanie niż emocjonujące próby nieraz już oglądane na Wielkiej Krokwi.

 

Głównym problemem obok silnego, zmiennego wiatru były topniejące tory najazdowe spowodowane deszczem i dodatnią temperaturą powietrza. W rezultacie zawodnicy nie mogli dobrze rozpędzić się na rozbiegu i osiągnąć odpowiedniej prędkości na progu. Odległości skoków nie oddawały dyspozycji zawodników, rosła frustracja w gnieździe trenerskim i na trybunach. Andreas Wellinger i Thomas Diethart dostali pozwolenie na powtórzenie skoków, co spotkało się z dużym niezadowoleniem kibiców.

Zakopane Wielka.Krokiew archigeum3 - NOWATORSKI PROJEKT ZADASZENIA WIELKIEJ KROKWI w ZAKOPANEMTamte wydarzenia były inspiracją dla młodych architektów z Pracowni Reżyserii Architektury ARCHIGEUM do stworzenia koncepcji zadaszenia rozbiegu Wielkiej Krokwi. Dach osłoniłby tory najazdowe przed deszczem i śniegiem, co przy takiej pogodzie jak ta w Zakopanem zwiększyłoby szansę przeprowadzenia sprawiedliwych zawodów.

„Nasza idea projektowa, zakłada montaż nad częścią najazdu zespołu pierścieni i rozciągnięciu pomiędzy nimi materiału membrany, który w trakcie trwania zawodów stanowiłby ochronę dla torów najazdowych” – czytamy w opisie projektu. Materiał ten byłby przezroczysty, dlatego mimo zadaszenia, kibice mogliby oglądać zawodników przed wyjściem z progu.

Autorzy koncepcji mają na względzie przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa zawodników. Zwracają też uwagę na usprawnienie przebiegu konkursów (kilkakrotne przerywanie zawodów bardzo negatywnie wpływa na jakość sportowego widowiska i dekoncentruje sportowców) jak i zapewnienie wyrównanej rywalizacji.

Zakopane Wielka.Krokiew archigeum2 - NOWATORSKI PROJEKT ZADASZENIA WIELKIEJ KROKWI w ZAKOPANEMDobrą okazją dla wdrożenia projektu mogłoby okazać się przyznanie Polsce organizacji zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku. Autorzy pomysłu chcą przedstawić swoją koncepcję Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, jak również skonsultować się w tej sprawie z FIS. W przygotowaniu jest także poglądowy kosztorys takiej inwestycji. „Jako autorzy koncepcji podnosimy temat do dyskusji. Zdajemy sobie sprawę że nasza inicjatywa projektowa wymaga szeregu konsultacji. Jesteśmy zdania, że każdy sposób zminimalizowania ryzyka przy jednoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa w warunkach równej rywalizacji w takiej dyscyplinie jak skoki narciarskie, wart jest polemiki i dyskusji” – tłumaczą pomysłodawcy projektu. „Być może warto dziś poprowadzić dyskusję na temat, który poruszamy? Jeżeli możemy cokolwiek ulepszyć, wyeliminować wady, lub usprawnić widowisko powinniśmy w tym kierunku podążać” – dodają autorzy projektu.

Pozostaje jeszcze problem wiatru. Dyskusjom na temat punktów kompensujących warunki wietrzne nie ma końca, żaden z pomysłów nie wydaje się być optymalnym i całkowicie sprawiedliwym. Oczywiście powstają pomysły budowy obiektów pod dachem, jednak, co podkreślają architekci, byłaby to znacznie droższa inwestycja.

Poza tym osłona nad rozbiegiem stanowiłaby pewnego rodzaju kompromis między nieuchronnym wprowadzaniem techniki do sportu, a pozostaniem przy rywalizacji na powietrzu, gdzie element natury wpływa na przebieg rywalizacji.

Źródło: informacja własna / ARCHIGEUM

Podziel się:

Dodaj komentarz