ZAKOPANE KANDYDATEM DO ORGANIZACJI MŚ w 2021 ROKU ?

ZAKOPANE KANDYDATEM DO ORGANIZACJI MŚ w 2021 ROKU ?

wielka krokiew bl - ZAKOPANE KANDYDATEM DO ORGANIZACJI MŚ w 2021 ROKU ?Po nieudanej próbie walki o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022, Zakopane chce wrócić do starań organizacji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2021 roku. „Powinniśmy do tego wrócić. Jeśli chcemy poważnie myśleć o dalszym rozwoju naszego miasta, to wielkie międzynarodowe imprezy sportowe mogą nam to zapewnić” – powiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Stolica polskich Tatr chce wznowić walkę o zorganizowanie Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2021 roku. Zakopane już czterokrotnie (2011, 2013, 2015, 2017) próbowało zostać gospodarzem tej imprezy, ale za każdym razem bezskutecznie. W momencie, gdy miasto wycofało się z walki o MŚ w 2019, koszty ogromnie wzrosły, bo wszelkie zniżki, udzielone przez FIS ze względu na ciągłość kandydatury, niestety przepadły.

Zakopane musiałoby wydać na sam start aż 150 tys. franków szwajcarskich (ok. 500 tys. zł), a jest to blisko 200 tys. zł więcej niż władze zamierzały wydać na walkę o ZIO 2022. „To rzeczywiście duże pieniądze, ale uważam, że nas stać na to. Korzyści mogą być zdecydowanie większe niż wydatki – stwierdził burmistrz Majcher.

Pod znakiem zapytania stoi jednak poparcie ze strony związków narciarskich. Po przegranej walce o MŚ 2017, Tatrzański Związek Narciarski zapowiedział, że nie wesprze już kolejnych kandydatur Zakopanego. „Bynajmniej nie zrobiliśmy tego na złość burmistrzowi. My po prostu uważamy, że najpierw powinno się u nas zainwestować w infrastrukturę i małymi kroczkami dojść do mistrzostw” – powiedział prezes TZN – Andrzej Kozak.

Zdaniem Kozaka, obecna baza sportowa Zakopanego jest w gorszym stanie niż w 2005 roku. Potwierdzają to chociażby słowa: „Wtedy nie mieliśmy tras biegowych i od tego czasu nie przybył nam ich nawet metr. Była za to dobra Wielka Krokiew i kompleks średnich skoczni. Teraz tych ostatnich nie mamy, a i na dużej skoczni trzeba będzie zrobić remont”.

 

Źródło: gazetakrakowska.pl

Podziel się:

Dodaj komentarz