ZNISZCZONE SKOCZNIE W ERZURUM ZOSTANĄ ODBUDOWANE

ZNISZCZONE SKOCZNIE W ERZURUM ZOSTANĄ ODBUDOWANE

Erzurum skocznie.zniszczone fot.nediyor.com  e1405439232223 - ZNISZCZONE SKOCZNIE W ERZURUM ZOSTANĄ ODBUDOWANE

Wielka tragedia jaka miała miejsce trzy dni temu w kompleksie tureckich skoczni TürkTelekom Ski Jumping Towersw Erzurum będzie miała szczęśliwe zakończenie. Pięć obiektów (K-125, K-95, K-65, K-40, K-20) zostanie odbudowanych. Głos w sprawie zabrali architekci – Janez i Sebastjan Gorišek, pracujący nad powstaniem jednego z najnowocześniejszych skocznych kompleksów.

– Rozmawiałem z ludźmi z Turcji, z osobami budującymi obiekty i nikt nie jest w stanie powiedzieć dlaczego tak się stało, wiele wskazuje na wielką klęskę żywiołową. Pojawia się również informacja o niewłaściwej pracy centrum, usterkach, które nie zostały naprawione. Trudno uwierzyć w to, że tak wielkie ilości wylanego tu betonu po prostu zniknęły. Pozostała tu wielka dziura 50×40 metrów i odcięte zeskoki. – relacjonuje architekt, Sebastjan Gorišek.

Kompleks skoczni w Erzurum posiadający igielitowe maty został zbudowany w 2010 roku jako jeden z najnowocześniejszych na świecie. W 2011 roku odbyła się tam Zimowa Uniwersjada, a w 2012 roku Mistrzostwa Świata Juniorów. Rekordzistą dużej skoczni (K-125/  HS-140) był Matej Dobovsek (143,5 m), a rekordzistą obiektu normalnego (K-95 / HS-109) Klemens Murańka (112,0 m).

Pod wpływem osuwającej się ziemi skocznie oraz trybuny zostały zniszczone, a wieże przy skoczniach poważnie naruszone. Na szczęście obyło się bez ofiar ponieważ zawodnikom zakazano użytkowania obiektów ze względu na podobne problemy, które pojawiły się w okolicy w miniony weekend. Erol Mehmet Yarar, prezes Tureckiej Federacji Narciarskiej, wstępnie poinformował, że osuwisko było skutkiem deszczów, które występowały obficie w ostatnim czasie. W ciągu najbliższych dni zbierze się komisja ekspertów, która zbada przyczyny tej tragedii oraz oszacuje dokładnie co zostało zniszczone. Przypuszcza się, że odbudowa kompleksu pochłonie kilka milionów euro.

Kompleks zostanie odbudowany a architekci zaangażowani w jego powstanie oferują swoją pomoc: – Jeśli tylko będziemy potrzebni, pomożemy w planach renowacji. Dostaliśmy informację, że centrum ma być szybko odbudowane. Najważniejsze, że najdroższe elementy kompleksu nie zostały zniszczone. – poinformował Sebastjan Gorišek.

Przed przystąpieniem do prac budowlanych mających na celu odbudowanie zdewastowanych obiektów przeprowadzona zostanie ekspertyza geologiczna i statyczna. Kompleks był sprawdzany przez wiele osób. Skocznie były sprawą międzynarodową i wielu inżynierów włożyło w niego dużo pracy. Wszyscy byliśmy dumni z tego centrum. My –Słoweńcy zaprojektowaliśmy te obiekty, a Turcy je wybudowali. Tylko część kompleksu przetrwała. Wszyscy jesteśmy w szoku – dodał Gorišek.

Kompleks skoczni w ciągu ostatnich lat nie był intensywnie wykorzystywany ze względu na nieporozumienia pomiędzy politykami a władzami Tureckiej Federacji Narciarskiej. Również warunki atmosferyczne nie sprzyjały obiektom: zimą mróz oscyluje wokół 40 stopni poniżej zera, a latem upały sięgają 40 kresek powyżej zera.

Niewątpliwie informacja odnośnie odbudowy tureckich skoczni ucieszy skoczków narciarskich tego kraju oraz nowego trenera, Pekkę Niemelä, który dwa dni temu podpisał kontrakt trenerski. 

 

Źródło: siol.net /dnevnik.si

 
Podziel się:

Dodaj komentarz