PHILLLIP SJØEN: „MOGĘ BYĆ w CZOŁOWEJ DZIESIĄTCE ŚWIATA”

PHILLLIP SJØEN: „MOGĘ BYĆ w CZOŁOWEJ DZIESIĄTCE ŚWIATA”

Sjoeen Phillip fot.Julia .Piatkowska - PHILLLIP SJØEN: "MOGĘ BYĆ w CZOŁOWEJ DZIESIĄTCE ŚWIATA"
Phillip Sjøen, fot. Julia Piątkowska

Jedną z największych niespodzianek trwającego sezonu na igielicie jest niewątpliwie norweski junior Phillip Sjøen. 18-latek walczył na równi z najlepszymi krajowymi rywalami w zawodach Sommerhoppuke 2014, także w debiutanckich zawodach LGP w Wiśle pokazał się z dobrej sportowej strony. Zarówno sam zawodnik, jak i trener Alexander Stöckl podkreślają rolę profesjonalnego podejścia do skoków narciarskich jako podstawowy element sukcesu.

 
Sjoeen.Phillip Hilde.Tom fot.JuliaPiatkowska 300x200 - PHILLLIP SJØEN: "MOGĘ BYĆ w CZOŁOWEJ DZIESIĄTCE ŚWIATA"
Phillip Sjøen i Tom Hilde podczas LGP w Wiśle, fot. Julia Piątkowska

Brałem pod uwagę wiele dróg, ale w dłuższej perspektywie zadecydowałem, że chcę być skoczkiem narciarskim. Podczas gdy moi rówieśnicy są na wakacjach, ja idę na siłownię i pracuję. Nie piję alkoholu i nie palę tytoniu, bywało że wypiłem od czasu do czasu piwo, ale zdecydowałem się nie robić tego w ogóle. Wierzę w to, że dokonując takich małych wyborów, cały czas będę stawał się coraz lepszym skoczkiem. Jestem na tym bardzo skoncentrowany – powiedział Phillip Sjøen.

stoeckl alexander b.leja 300x200 - PHILLLIP SJØEN: "MOGĘ BYĆ w CZOŁOWEJ DZIESIĄTCE ŚWIATA"
Alexander Stöckl, fot. Bartosz Leja

Jak podkreśla młody Norweg, zdaje sobie sprawę zarówno z własnych możliwości, jak i ze specyfiki skoków narciarskich. – Aktualnie celem jest dla mnie to, aby przełożyć to co robię na treningach na skoki konkursowe. Na tym polega cała sztuka. Mam jednak możliwości, aby oddawać dwa równe skoki i mogę być się w czołowej dziesiątce świata. W skokach narciarskich nigdy nie ma jednak żadnych gwarancji. Nie zawsze ciężkie treningi doprowadzają cię do bycia najlepszym – stwierdził.

18-latek podobnie jak przed inauguracją LGP podkreśla, że jego głównym sportowym celem jest przekroczenie norweskiego rekordu Roara Ljøkelsøya w ilości zwycięstw w konkursach Pucharu Świata (było ich 11). – To będzie interesujące, zobaczyć, czy mogę nadal skakać na tym poziomie zarówno jesienią, jak i zimą. Teraz przede mną kolejne kroki, aby do zimy ustabilizować swoją pozycję na świecie i za cel obrać sobie Mistrzostwa Świata w Falun – zapowiedział Sjøen.

Wielkie możliwości młodego skoczka reprezentującego klub Bekkelaget Sk, podkreśla trener norweskiej kadry A – Alexander Stöckl.  On ma potencjał. Czuję, że jeśli będzie kontynuował to co robi w ten sam sposób, to jest norweska przyszłość skoków narciarskich i będzie wsparciem drużyny w zawodach Pucharu Świata. On jest jednym z tych, którzy mogą przejąć schedę po starych mistrzach. Pomimo młodego wieku jest pełen profesjonalizmu – powiedział Austriak.

 

Źródło: nettavisen.no / skiforbundet.no

 
Podziel się:

Dodaj komentarz