SKOCZNIA w MOSKWIE DO ROZBIÓRKI, ALBO DO RENOWACJI – DECYZJA WKRÓTCE

SKOCZNIA w MOSKWIE DO ROZBIÓRKI, ALBO DO RENOWACJI – DECYZJA WKRÓTCE

Moskwa Sparrow Hill fot.Rasmus Lerdorf - SKOCZNIA w MOSKWIE DO ROZBIÓRKI, ALBO DO RENOWACJI - DECYZJA WKRÓTCEWaży się los skoczni narciarskiej Vorobyove Gory w rosyjskiej stolicy – Moskwie. Władze miasta i eksperci mają zdecydować, czy wybudowany przed prawie 60 laty na Wzgórzach Worobiowych nad rzeką Moskwą obiekt zostanie zburzony, czy poddany renowacji. W przypadku przebudowy, zainteresowanie organizacją międzynarodowych zawodów w Moskwie wyraził nawet FIS.

 

Wszystko zależy jednak od decyzji władz miasta i ekspertów zajmujących się geologią, ponieważ terenowi, na którym znajduje się skocznia prawdopodobnie grozi osunięcie się ziemi. Przypomnijmy, że miesiąc temu z tego samego powodu całkowitemu zniszczeniu uległy skocznie w tureckim Erzurum.

Moskwa Vorobievy mountains Sparrow Hill fot.Simm Wikipedia 300x199 - SKOCZNIA w MOSKWIE DO ROZBIÓRKI, ALBO DO RENOWACJI - DECYZJA WKRÓTCE
Moskwa 'Vorobyovy Gory' – skocznia nad rzeką Moskwą, fot. Simm

Jeśli jednak okaże się, że skocznie zostaną ocalone, spore fundusze które mają być na nią przeznaczone, mogą pozwolić na odrodzenie się skoków narciarskich w stolicy Rosji. O to zaapelował Prezydent Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – Dmitrij Dubrowskij. Jak powiedział, po rozmowie z przedstawicielami Międzynarodowej Federacji Narciarskiej otrzymał od nich deklarację, że po odnowieniu i powiększeniu skoczni (co najmniej do K-80) i otrzymaniu homologacji, w Moskwie możliwe byłyby międzynarodowe zawody FIS w skokach narciarskich. – Zazwyczaj zawody Pucharu Świata nie są przeprowadzane są na skoczniach mniejszych od K-90. Dla nas FIS byłby w stanie uczynić wyjątek – stwierdził Dubrowskij.

Jeśli obiekty zostaną zdemontowane, będzie to oznaczać koniec 60-letniej tradycji skoków narciarskich w Moskwie. Warto zaznaczyć, że na tamtejszych skoczniach, swoje pierwsze sportowe kroki stawiała najlepsza obecnie rosyjska skoczkini, olimpijka z Soczi, Irina Avvakumova, która w swojej karierze bywała już na podium zawodów Pucharu Świata. 22-latka nadal reprezentuje klub Moskva ShVSM.

Zaznaczmy, że w pobliżu obiektu K-72 znajdują się tam ponadto mniejsze skocznie: K-45, K-25 oraz K-10. O ile największy obiekt nie jest używany już od kilku lat, to na tych mniejszych od czasu do czasu trenują najmłodsi adepci sztuki latania na nartach. Ostateczna decyzja ma zostać podjęta po jesiennych badaniach geologicznych terenu.

 

Źródło: tramplin.perm.ru / skisprungschanzen.com

 
Podziel się:

Dodaj komentarz