Zmodernizują Wielką Krokiew? Kończy się ważność homologacji skoczni

Zmodernizują Wielką Krokiew? Kończy się ważność homologacji skoczni

Zakopane Wielka.Krokiew B.Leja - Zmodernizują Wielką Krokiew? Kończy się ważność homologacji skoczniZakopiańska Wielka Krokiew w 2016 roku straci homologację FIS, która upoważnia do organizacji międzynarodowych zawodów. Aby na obiekcie mogły nadal być organizowane konkursz FIS, potrzebne są prace remontowe, których koszt to ok. 1,2 mln zł. – Mam nadzieję, że nie będzie problemów, by te pieniądze znaleźć – powiedział Andrzej Kozak, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego.

 

Co prawda homologacja FIS kończy się dopiero w 2016 roku, jednak żeby nie stracić możliwości organizacji zawodów Pucharu Świata,0 które są najważniejszą imprezą sportową w Zakopanem, to o remoncie trzeba pomyśleć już teraz.

– Na szczęście na skoczni nie wchodzą w grę wielkie roboty remontowe, jakie z kolei mają być wykonane na kompleksie małych skoczni. Niemniej jednak czeka nas trochę pracy, która musi być wykonana, bo tego wymaga Międzynarodowa Federacja Narciarska – powiedział Kozak.

Według wiceprezesa PZN, modernizacja skoczni powinna skupić się głównie na modernizacji rozbiegu. – Powinien być lodowy. Wówczas agregaty utrzymywałyby cały czas niską temperaturę torów, dzięki czemu zawody możnaby rozgrywać przy temperaturze powietrza rzędu 10-12 stopni – ocenił. Włodarze obiektu, czyli Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem, twierdzą, że modernizacja torów nie jest niezbędna do otrzymania homologacji, zatem ten projekt może być zrealizowany dopiero po 2016 roku. Jak powiedział z kolei Andrzej Kozak, lodowy rozbieg nie jest jeszcze obowiązkiem, ale z czasem się nim stanie. – Trzeba pamiętać, że miast, które chciałyby organizować Puchar Świata, jest więcej niż rozpisanych zawodów. A wiadomo, że FIS wybiera najlepszych. Dlatego, by utrzymać się w kalendarzu zawodów, musimy sie rozwijać.

Ponadto skorygowaniu powinien ulec również profil najazdu, do tego oświetlenie powinno być mocniejsze, musi być także zainstalowane urządzenie stale mierzące siłę i kierunek wiatru. – Kilka zmian trzeba też wykonać na tzw. buli. Skocznia była remontowana po raz ostatni w 2004 roku. Trochę czasu minęło – dodał Kozak.

Po wstępnych wyliczeniach, szacowany koszt modernizacji Wielkiej Krokwi to około 1,2 mln zł. Jednak jak powiedział Janusz Majcher, obecny burmistrz Zakopanego, pieniądze napewno się znajdą.

Jeśli chodzi o remont kompleksu trzech mniejszych skoczni, będzie to koszt około 40 mln zł. – Jesteśmy obecnie na etapie przygotowywania dokumentacji do przebudowy. Czekamy na zgodę Tatrzańskiego Parku Narodowego na użyczenie terenu ponad skoczną, bo musimy m.in. cofnąć rozbieg – powiedział Jacek Bartlewicz z COS. Najprawdopodobniej dokumentacja będzie skompletowana dopiero w przyszłym roku.

 

Źródło: gazetakrakowska.pl

 
Podziel się:

Dodaj komentarz