You are currently viewing PŚ Lillehammer: Koudelka triumfuje i znów jest liderem PŚ

PŚ Lillehammer: Koudelka triumfuje i znów jest liderem PŚ

koudelka roman ak wm - PŚ Lillehammer: Koudelka triumfuje i znów jest liderem PŚReprezentant Czech Roman Koudelka zwyciężył w dzisiejszych jednoseryjnych zawodach Pucharu Świata w Lillehammer i odebrał Simonowi Ammannowi żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. W czołowej trzydziestce uplasowało się dwóch reprezentantów Polski – Piotr Żyła oraz Aleksander Zniszczoł. Konkurs był bardzo często przerywany przez zmienny i porywisty wiatr.

prevc peter s.piwowar 300x200 - PŚ Lillehammer: Koudelka triumfuje i znów jest liderem PŚ
Peter Prevc, fot. Stefan Piwowar

Roman Koudelka oddał najlepszy skok dzisiejszego konkursu w Lillehammer (140,0 m / 9. belka) i po decyzji jury o odwołaniu serii finałowej odniósł swoje drugie pucharowe zwycięstwo w tym sezonie a zarazem w karierze. Czeski zawodnik odzyskał tym samym pozycję lidera klasyfikacji generalnej PŚ, którą uzyskał podczas inauguracji w Klingenthal. Drugie miejsce w konkursie zajął Peter Prevc, który po skoku na 139 metrów (9. belka) stracił do zwycięzcy 4 punkty. Słoweniec awansował też na czwartą lokatę w "generalce". Tak jak wczoraj, na trzecim stopniu podium uplasował się Austriak Michael Hayboeck po skoku na 141,5 metra, także z 9. platformy najazdowej. Podopieczny Heinza Kuttina utrzymał 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Eisenbichler.Markus.fot .Julia .Piatkowska 300x200 - PŚ Lillehammer: Koudelka triumfuje i znów jest liderem PŚ
Markus Eisenbichler, fot. Julia Piątkowska

Na czwartym miejscu uplasował się Severin Freund (136,0 m), który za swój piękny stylowo skok otrzymał nawet jedną "notę marzeń" - 20 pkt. Piąty był Simon Ammann, który mimo bardzo dalekiego lotu (142,0 m) otrzymał niższe noty za słabsze lądowanie, poza tym Szwajcar skakał w bardziej korzystnych warunkach i ostatecznie stracił żółtą koszulkę lidera PŚ. Szósty był Anders Fannemel (131,0 m) skaczący (decyzja trenera Stoeckla) z 8. belki. Na 8. lokacie zmagania zakończył autor najdłuższego skoku (143,0 m) - Markus Eisenbichler.

zyla piotr b.leja 300x200 - PŚ Lillehammer: Koudelka triumfuje i znów jest liderem PŚ
Piotr Żyła, fot. Bartosz Leja

Z wiatru pod narty skorzystał najlepszy z Polaków, Piotr Żyła, skacząc aż 136,5 metra (15. miejsce). Pucharowe punkty zdobył także Aleksander Zniszczoł (126,5 m / 28. miejsce). Tuż poza czołową trzydziestką znaleźli się: Jan Ziobro (124,0 m / 31. miejsce) oraz Dawid Kubacki (124,0 m / 35. miejsce). We wcześniejszych kwalifikacjach odpadł Klemens Murańka.

W przebiegu konkursu bardzo przeszkadzał porywisty (momentami powyżej 6 m/s) i zmienny wiatr wiejący praktycznie ze wszystkich możliwych kierunków. Po skokach sześciu zawodników jury zdecydowało zrobić 20-minutową przerwę i wciąż momentami przerywane zawody były kontynuowane  od godz. 15:00. Rywalizacja przebiegała z pięciu różnych belek najazdowych (nr 8, 9, 10, 11 i 12).