Przebudowana skocznia na Kulm gotowa na loty!

Przebudowana skocznia na Kulm gotowa na loty!

Kulm Skiflugschanze fot.Skiflug.Weltcup.Kulm skifliegen.at  - Przebudowana skocznia na Kulm gotowa na loty!

Podczas gdy fani lotów lekko zniecierpliwieni oczekują końca przebudowy słoweńskiego „monstrum” w Planicy, w Austrii zakończono powiększanie innego mamuta. Już w styczniu skocznia w Kulm o nowych parametrach (K-200/ HS-225) przyjmie najlepszych skoczków świata. Wszystko wskazuje, że loty w okolice 230 metrów będą bezpieczne.

 

Sezon dalekich lotów?

Finalizacja remontu przebiegała pomyślnie, wykonawca trafnie przewidział koniec przebudowy „mamuta” na koniec listopada lub początek grudnia. Po sześciu miesiącach intensywnych prac oraz nadzoru FIS i całego światka narciarskiego gotowa do 230-metrowych lotów jest kolejna skocznia. Do „lotnego” tercetu brakuje tylko pomyślnych informacji o ukończeniu przebudowy Letalnicy.

Suma austriackiej inwestycji wyniosła 4,2 miliona euro. Skoczkowie przetestują możliwości powiększonego obiektu w Kulm tuż po Turnieju Czterech Skoczni, czyli w dniach 9-11 stycznia 2015 roku. Jak zapewniają włodarze obiektu, na Kulm-Skiflugschanze możliwe będą loty nawet powyżej 240 metrów, a jesli pojawią się korzystne warunki, nie jest wykluczone ustanowienie nowego rekordu świata w długości lotu. Przypomnijmy, że obecny rekord został ustanowiony w 2011 roku na Vikersundbakken przed Johana Remena Evensena i wynosi 246,5 metra.

 

Projektant mamutów

Kluczową zmianą jest wydłużony do tyłu o 23 metry rozbieg obiektu. Prace nadzorował wybitny architekt mamucich skoczni Janez Gorisek. 81-letni inżynier był zaangażowany w konstrukcję największych mamutów na świecie w Planicy, Vikersund i właśnie w austriackim Tauplitz.

Jeszcze trochę liczb. W najbardziej intensywnym okresie budowy na skoczni pracowało 7 koparek jednocześnie. Wykopano 10 tys. metrów sześciennych ziemi, wbudowane zostało 3 tys. metrów sześciennych betonu, do tego wkomponowano 600 ton stali i 5 kilometrów dróg kanalizacyjnych.

 

Dalekie loty przyciągną tłumy

Już w 2016 roku na nowej skoczni-lotni w Kulm odbędą się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Zadowolenia z pomyślnego ukończenia procesu przebudowy nie kryją politycy i działacze narciarscy. – Jako państwo należące do światowej czołówki, mamy teraz obiekt światowej klasy. Dla naszych sportowców rząd będzie inwestować w dobrą infrastrukturę – powiedział Gerald Klug, minister sportu Austrii.

Lokalny zwierzchnik administracji zwraca uwagę na walory turystyczne. – Imprezy na mamucie w Kulm dadzą impulsy gospodarce i turystyce – powiedział gubernator Franz Voves. Wrażeniu skoczni nie mógł się oprzeć prezes federacji Hubert Neuper. Jest ogromna! Nowa Kulm-Skiflugschanze zrealizuje marzenie o dalekim lataniu – komentuje i dodaje: – Spodziewamy się przybycia nawet 80 tysięcy kibiców. Wierzę, że nowe wymiary skoczni zafascynują ludzi.

 

Źródło: kleinezeitung.at / skifliegen.at / informacja własna

 
Podziel się:

Dodaj komentarz