Mistrz olimpijski Jouko Törmänen nie żyje

Mistrz olimpijski Jouko Törmänen nie żyje

znicz - Mistrz olimpijski Jouko Törmänen nie żyje

Mistrz olimpijski w skokach narciarskich z Lake Placid w 1980 roku Jouko Törmänen nie żyje. Były fiński skoczek miał 60 lat. Zmarł w nocy z piątku na sobotę (2/3 stycznia). Poza sukcesami, które odniósł jako czynny sportowiec, był również zasłużonym działaczem narciarskim.

 

Törmänen zdobył złoty medal olimpijski na dużej skoczni w amerykańskim Lake Placid. Był to jego największy i jedyny spektakularny sukces osiągnięty indywidualnie. Choć pochodził z kraju bogatego w tradycje skokowe, zaskoczył swoim osiągnięciem. Na tych samych igrzyskach zajął 8. lokatę w konkursie na skoczni normalnej. Uczestniczył też w ZIO w Innsbrucku w 1976 r. W swoim medalowym dorobku ma także drużynowe srebro Mistrzostw Świata z Lahti w 1978 roku. Na początku 1980 roku zdobył swoje pierwsze pucharowe punkty w Innsbrucku w pierwszej w historii edycji Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Od 1988 roku był członkiem zarządu Fińskiej Federacji Narciarskiej. W 1992 roku został przewodniczącym Komitetu Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, a w latach 1993-2002 wiceprezydentem FFN. Od 2004 roku pełnił funkcję prezesa Komitetu Skoków Narciarskich FIS.

 

Źródło: lapinkansa.fi

 
Podziel się:

Dodaj komentarz