You are currently viewing Co dalej z karierą Jacobsena? Decyzja po sezonie

Co dalej z karierą Jacobsena? Decyzja po sezonie

Jacobsen Anders B.Leja  - Co dalej z karierą Jacobsena? Decyzja po sezonieAnders Jacobsen, obecnie jeden z najlepszych norweskich skoczków, staje przed ważnym wyborem. O ile obecnie nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy zobaczymy go na skoczniach w przyszłym sezonie, o tyle potwierdził, że po zawodach w Planicy podejmie ostateczną decyzją dotyczącą ewentualnego kontynuowania bądź zakończenia kariery.

 

W przeszłości Jacobsen już raz odwieszał narty na przysłowiowy kołek – w 2011 roku postanowił zawiesić karierę na czas nieokreślony, uzasadniając swoją decyzję brakiem motywacji. W czasie przerwy, która nie trwała nawet rok, pracował jako ekspert norweskiej telewizji NRK. Wystąpił też w jednej z edycji popularnego show „Taniec z gwiazdami” i dzięki temu odnalazł siłę, by wrócić do zawodowego sportu, co też nastąpiło w lutym 2012 roku. Teraz jednak rodzina jest dla niego najważniejsza.

Mimo to kwestia kontynuowania kariery przez podopiecznego Alexandra Stöckla jest otwarta, a sam zainteresowany nie mówi skokom jednoznacznie „nie”: – Po zawodach w Planicy będzie spotkanie zespołu podsumowujące sezon, jednak ja muszę podjąć tę decyzję nie tylko jako skoczek, ale także jako część rodziny. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość. Na razie nie wiem, co zrobię, ale na pewno muszę rozważyć wszelkie „za i przeciw” – przyznał.

Najsilniejszym czynnikiem, który może skłonić Norwega do zakończenia kariery, jest chęć spędzania czasu z rodziną: – Rozterki zaczynają się w domu. Nie tylko moja żona, ale i cała rodzina wkłada wiele wysiłku, by mimo mojej nieobecności wszystko funkcjonowało normalnie. Jednak taka sytuacja jest bardzo męcząca i wiem o tym, nawet jeśli moi najbliżsi o tym nie wspominają – wyjaśnia Jacobsen. – Najpierw musi skończyć się sezon, a potem zobaczę, jak będzie wyglądało moje życie rodzinne. To będzie kluczowe– podsumowuje.

Obecnie Jacobsen zajmuje 15. miejsce w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata, a w ostatnich zawodach w Oslo-Holmenkollen zajął odpowiednio 14. i 7. lokatę. Największe sukcesy odnosił w debiutanckim sezonie 2006/2007, kiedy to wygrał Turniej Czterech Skoczni, a w Pucharze Świata uplasował się na drugim miejscu, do końca walcząc z Małyszem o Kryształową Kulę. Na podium pucharowych zawodów znalazł się 28 razy, dziesięciokrotnie zwyciężając. Zdobył też dwa brązowe medale mistrzostw świata (Liberec 2009, Predazzo 2013) oraz krążek takiego samego koloru na mistrzostwach świata w lotach rozgrywanych w Planicy w 2010 roku. Na czempionacie w Falun, wraz z Rune Veltą, Andersem Bardalem i Andersem Fannemelem, wywalczył złoto w rywalizacji drużynowej.

 

źródło: vg.no / informacja własna

 

Dodaj komentarz