Prevc, Velta i Stoeckl wyróżnieni przez kibiców w plebiscycie FIS

Prevc, Velta i Stoeckl wyróżnieni przez kibiców w plebiscycie FIS

Prevc Peter wc.planica.2015.winner fot.Julia .Piatkowska - Prevc, Velta i Stoeckl wyróżnieni przez kibiców w plebiscycie FISMimo że sezon zimowy 2014/15 dobiegł końca, wciąż wspominamy najlepszych zawodników, którzy dostarczali nam minionej (a może wciąż trwającej) zimy najwięcej emocji. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zorganizowała internetową ankietę, w której kibice wybrali najlepszego sportowca, wschodzącą gwiazdę oraz trenera roku.

 
IMG 2859 300x199 - Prevc, Velta i Stoeckl wyróżnieni przez kibiców w plebiscycie FIS
Peter Prevc, fot. Julia Piątkowska

Peter Prevc został wybrany w internetowym głosowaniu najlepszym zawodnikiem roku. Słoweniec uzyskał 29,73% głosów. Podopieczny trenera Gorana Janusa do końca toczył zaciętą walkę o Kryształową Kulę i mimo iż uzyskał tyle samo punktów co Severin Freund, batalię tę przegrał. 22-latek zdobył za to małe kryształowe trofeum dla najlepszego lotnika sezonu, był rekordzistą świata, jako pierwszy człowiek w historii szybując na nartach 250 metrów. W prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni najstarszy z braci Prevców zajął trzecią lokatę, trzykrotnie wygrywał i 14 razy stał na pucharowym podium.

Za Słoweńcem znalazł się Niemiec Severin Freund, mistrz świata z Falun i zdobywca Kryształowej Kuli. Podopieczny trenera Wernera Schustera w głosowaniu uzyskał 22,53% głosów. Ponad 10% głosów od fanów dostali Anders Fannemel i Noriaki Kasai.

Wyniki głosowania na sportowca roku:

 
zawodnik
procent głosów
1
Peter Prevc (SLO)
29,73%
2
Severin Freund (GER)
22,53%
3
Anders Fannemel (NOR)
14,65%
4
Noriaki Kasai (JPN)
14,14%
5
Stefan Kraft (AUT)
9,50%
6
Rune Velta (NOR)
9,45%
 
Velta Rune WSC.Falun .2015.gold fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Prevc, Velta i Stoeckl wyróżnieni przez kibiców w plebiscycie FIS
Rune Velta, fot. Julia Piątkowska

W głosowaniu na wchodzącą gwiazdę roku zdecydowanie największe uznanie kibiców (50,17%) zyskał Norweg Rune Velta, który w Falun dość niespodziewanie zdobył tytuł mistrza świata na normalnej skoczni. Do tego dołożył brązowy medal na dużym obiekcie oraz srebro i kolejne złoto w konkursach drużynowych. Trenujący pod okiem Alexandra Stoeckla zawodnik czterokrotnie plasował się na podium zawodów Pucharu Świata. Sporo głosów (30,37%) zdobył również kolejny reprezentant kraju Wikingów – mistrz świata juniorów, Johann Andre Forfang.

Wyniki głosowania na wschodzącą gwiazdę roku:

 
zawodnik
procent głosów
1
Rune Velta (NOR)
50,17%
2
Johann Andre Forfang (NOR)
30,37%
3
Roman Koudelka (CZE)
11,50%
4
Markus Eisenbichler (GER)
7,96%
 
stoeckl alexander b.leja 300x200 - Prevc, Velta i Stoeckl wyróżnieni przez kibiców w plebiscycie FIS
Alexander Stoeckl, fot. Bartosz Leja

Zwycięstwo w kategorii „najlepszy trener roku” powędrowało do Austriaka, który pełni funkcję szkoleniowca narodowej kadry Norwegii. Mowa tu oczywiście o Alexandrze Stoecklu (49,87%), pod wodzą którego norweska drużyna sięgnęła po złoto MŚ, wspomniany Velta dorzucił dwa indywidualne krążki, a kolejny jego podopieczny, Anders Fannemel, ustanowił rekord świata w długości lotu (251,5 m). Minionej zimy Stoeckl postawił na nową jakość i norweską młodość, czego przykładem są m.in. Johann Forfang i Phillip Sjoeen. Dodajmy, że w generalnej klasyfikacji Pucharu Narodów Norwegowie minimalnie ustąpili Niemcom i zajęli drugie miejsce.

Wyniki głosowania na trenera roku:

 
trener (reprezentacja)
procent głosów
1
Alexander Stoeckl (NOR)
49,87%
2
Goran Janus (SLO)
25,21%
3
Werner Schuster (GER)
18,70%
4
Heinz Kuttin (AUT)
6,22%
 

O pewnym zawodzie mogą mówić polscy kibice, którzy w głosowaniu nie mieli szansy wesprzeć żadnego biało-czerwonego. Wśród nominowanych nie znalazł się ani trener Łukasz Kruczek, ani Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jan Ziobro, czy Krzysztof Biegun, którzy poprzedniej zimy przysporzyli nam znacznie więcej emocji niż w tym roku. Miejmy nadzieję, że za rok w prestiżowym gronie znajdzie się miejsce dla co najmniej kilku reprezentantów Polski.

 

źródło: fisskijumping.com

 
Podziel się:

Dodaj komentarz