12 Norwegów w kadrze B, skoczkowie zapłacą za miejsce w drużynie

12 Norwegów w kadrze B, skoczkowie zapłacą za miejsce w drużynie

hilde tom m.osuchowska - 12 Norwegów w kadrze B, skoczkowie zapłacą za miejsce w drużynieNorweski Związek Narciarski ogłosił 12-osobowy skład kadry B na sezon 2015/2016. W grupie trenowanej przez szkoleniowców Lobbena i Myrdala znaleźli się m.in. Tom Hilde, Andreas Stjernen i Daniel-Andre Tande, którzy mimo solidnych występów minionej zimy, nie dostali szansy na współpracę z Alexandrem Stoecklem w kadrze A.

 
Stjernen Andreas lot B.Leja  300x200 - 12 Norwegów w kadrze B, skoczkowie zapłacą za miejsce w drużynie
Andreas Stjernen, fot. Bartosz Leja

Norwegowie na początku maja ogłosili skład kadry A, w skład której weszło pięciu skoczków (Forfang, Fannemel, Gangnes, Velta, Sjoeen) oraz dwie skoczkinie (Jahr, Lundby). W kraju Wikingów wprowadzony zostanie zatem innowacyjny system wspólnych treningów pań i panów w jednej grupie szkoleniowej, którą zajmą się Alexander Stoeckl i Christian Meyer. To właśnie kadra A dostanie też pełne wsparcie finansowe z Norweskiego Związku Narciarskiego.

Tande Daniel Andre fot.Katarzyna.Sluzewska.COC .wisla .2014 300x199 - 12 Norwegów w kadrze B, skoczkowie zapłacą za miejsce w drużynie
Daniel-Andre Tande, fot. Katarzyna Służewska

W zupełnie innej sytuacji znajdują się skoczkowie zakwalifikowani do grupy szkoleniowej, którą można określić mianem kadry B. W skład drużyny prowadzonej przez Thomasa Lobbena, Roya Erlanda Myrdala i Henninga Stensruda weszli: Tom Hilde, Andreas Stjernen, Daniel-Andre Tande, Robert Johansson, Joachim Hauer, Joachim Oedegaard Bjoereng, Vegard Swensen, Sigurd Nymoen Soeberg, Halvor Enger Granerud, Are Sumstad, Fredrik Bjerkeengen oraz jedna skoczkini – Anniken Mork.

To właśnie wyżej wymieniona dwunastka, za członkostwo w kadrze B będzie zmuszona uiścić opłatę wynoszącą 75 tys. koron norweskich (ok. 9 tys. euro). Jest to kolejny dowód na kłopoty finansowe w norweskich skokach narciarskich. – Musieliśmy zapłacić, aby być częścią drużyny i uzyskać jeszcze większe wsparcie sponsorów. Dopiero się okaże, czy było warto. Aktualnie to jednak najlepsza propozycja i jedyne rozwiązanie – powiedział Tom Hilde, który już od pewnego czasu nie znajduje uznania w oczach trenera Stoeckla.

Oczywiście mogłoby być inaczej, jednak nie możemy żyć w świecie marzeń. Alternatywą było nie robienie niczego. Dlatego też oferujemy 12 sportowcom udział w inicjatywie, którą każdy zaakceptował. To znak, że oferta była dobra. Oni podlegają dokładnie tym samym zasadom, co nasi czołowi zawodnicy. Mają też program dostosowany do ich poziomu – ocenił dyrektor sportowy norweskich skoków, Clas Brede Braathen.

Przypomnijmy, że po zakończeniu sezonu 2014/15 karierę zakończyło kilku norweskich skoczków, m.in. utytułowani Anders Bardal i Anders Jacobsen, ale także zawodnicy z drugiego szeregu (m.in. Kim Rene Elverum Sorsell, Atle Pedersen Roensen), którzy narzekali na brak wsparcia finansowego ze strony Norweskiego Związku Narciarskiego.

 

źródło: nrk.no / skiforbundet.no / informacja własna

 

Podziel się:

Dodaj komentarz