You are currently viewing Skoki w Ameryce, skoki latem, skoki zimą, czyli Waltera Hofera wizja przyszłości

Skoki w Ameryce, skoki latem, skoki zimą, czyli Waltera Hofera wizja przyszłości

hofer2 BL - Skoki w Ameryce, skoki latem, skoki zimą, czyli Waltera Hofera wizja przyszłościDyrektor Pucharu Świata w skokach narciarskich, Walter Hofer, przed zbliżającym się sezonem zimowym 2015/2016 porusza w wywiadzie dla fis-ski.com kilka kwestii dotyczących przyszłości światowych skoków narciarskich. W ciągu następnych lat kibice doczekają się choćby powrotu międzynarodowej rywalizacji na kontynent północnoamerykański.

 

Sezon letni za nami, w wielu konkursach zabrakło skoczków ze światowej czołówki. Pojawiły się głosy negatywnie oceniające takie podejście do letnich startów. Jakie zdanie na ten temat na szef Pucharu Świata?

Trzeba na to spojrzeć całościowo. Latem testujemy wiele nowych rozwiązań, urządzamy małe laboratorium. Faktycznie często pojedynczy skoczkowie lub nawet całe ekipy nie pojawiają się w Azji. Gdyby było inaczej, również tam musielibyśmy rozgrywać kwalifikacje. Zespoły mają coraz więcej dobrych zawodników i problem sam się rozwiąże. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy organizacyjnej Azjatów. Ze względu na system kwotowy, który wykorzystujemy, prędzej czy później poszczególne związki narciarskie będą wysyłały swoich zawodników na konkursy azjatyckie. Teraz mamy fazę przejściową, która jest także korzystna dla odrobinę słabszych ekip, które dzięki temu mogą zdobyć pucharowe punkty gwarantujące prawo startu oraz zwrot kosztów podróży. Kadra amerykańska, kanadyjska czy Bułgar Zografski na tym korzystają. Każda sytuacja ma swoje plusy. 

Warto zauważyć, że także Łukasz Kruczek w ostatnim wywiadzie z naszym portalem również zauważył, że w najbliższych latach sytuacja w kwestii ulgowego traktowania letnich startów powinna ulec zmianie.

Austriak docenia starania organizatorów na kontynencie azjatyckim. Zwraca tez uwagę na dobre przygotowanie skoczni w Rosji oraz ilość rosyjskich obiektów gotowych do rozegrania międzynarodowych zawodów. W związku z tym rosyjski związek narciarski będzie miał nie lada orzech do zgryzienia, które miasta zgłosić do organizacji rywalizacji. Pozostaje też kwestia zawodów w Ameryce Północnej m.in. konkursu skoków pań. Co na ten temat mówi Hofer?

Najbliższe pięć-sześć lat to czas, w którym wrócimy z konkursami do Ameryki Północnej. Chcemy regularnie organizować tam zawody. Amerykanie posiadają mistrzynię świata w skokach kobiet oraz zwyciężczynię klasyfikacji generalnej PŚ, jednak nie zgłosili chęci organizacji konkursu pań.

Po kilku latach inauguracji zimowego Pucharu Świata mężczyzn w niemieckim Klingenthal w sezonie 2016/2017 zmagania skoczków rozpoczną się prawdopodobnie w Titisee-Neustadt. Dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie?

Sugerowaliśmy pozostanie przy Klingenthal jako miejscu inauguracji Pucharu Świata. W ramach długoterminowej współpracy zgodziliśmy się zapewnić możliwość otwarcia zmagań w tym samym miejscu bądź kraju w ciągu trzech lat. Ostateczną decyzję podejmie Niemiecki Związek Narciarski (DSV), jeśli tylko obiekt będzie przygotowany tak samo dobrze jak ten w Klingenthal, nie widzę problemu w rozpoczęciu zmagań gdzie indziej.

 

źródło: fis-ski.com

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz