You are currently viewing PŚ Klingenthal: Tande wygrywa z Prevcem, Stoch poza „dziesiątką”

PŚ Klingenthal: Tande wygrywa z Prevcem, Stoch poza „dziesiątką”

Po pełnej emocji drugiej serii konkursowej w Klingenthal, to nie Peter Prevc, a Daniel-Andre Tande okazał się triumfatorem. Norweg przeskoczył Słoweńca dwukrotnie szybując powyżej 140 metra i został pierwszym liderem Pucharu Świata w tym sezonie. Najlepszym i jednym jasnym punktem w biało-czerwonej ekipie był Kamil Stoch, który był 13.

Po pierwszej rundzie Daniel-Andre Tande plasował się na drugiej lokacie z najdłuższym skokiem na 142 metry. W finale udowodnił, że jego świetne letnie skoki oraz dalekie loty w Klingenthal nie były przypadkiem – Norweg skoczył 140,5 metra i zdołał odnieść pierwsze w karierze pucharowe zwycięstwo. Po raz kolejny w karierze z drugim miejscem musi się pogodzić Peter Prevc (139,0 / 138,0 m), który po pierwszej serii wydawał się być murowanym faworytem do odniesienia triumfu. W finale to podopieczny Alexandra Stoeckla okazał się być lepszy od Słoweńca.

To właśnie dwójka Tande-Prevc zdominowała dzisiejszą rywalizację na Vogtland Arenie. Na najniższym stopniu podium ze sporą stratą punktową uplasował się najlepszy z Niemców – Severin Freund (134,0 / 132,0 m). Zaledwie 0,1 punktu za nim uplasował się jego kolega z drużyny – Richard Freitag (132,0 / 141,0 m). Piąty był nadal rewelacyjny 43-letni Japończyk Noriaki Kasai (136,5 / 139,5 m), a szóste miejsce podzielili: Stefan Kraft (126,0 / 142,5 m) i Andreas Wellinger  (133,0 / 135,5 m).

Życiowy sukces odniósł młodszy z braci Prevc, Domen, który  w dzisiejszym indywidualnym pucharowym zajął 8. miejsce i jeśli zostanie nominowany do słoweńskiego składu na Kuusamo, nie będzie się musiał martwić o kwalifikacje. Na 9. pozycji uplasował się zwycięzca przedkonkursowych kwalifikacji, Johann Andre Forfang, który dodatkowo w finale oddał najdłuższy skok całych zawodów (143,0 m).

Jedynym polskim skoczkiem, który zdołał awansować do rundy finałowej był Kamil Stoch. Na półmetku zmagań po świetnym skoku na 137 metrów wzbudził nawet nadzieje na podium (był piąty), jednak finałowa 125-metrowa próba sprawiła, że spadł na 13. miejsce.

Niestety bardzo słabo wypadli pozostali Polacy – żaden z nich nie zdołał awansować do serii finałowej. W czwartej dziesiątce wylądowali: Dawid Kubacki (120,5 m / 33. miejsce), Jan Ziobro (125,0 m / 34. miejsce) i Piotr Żyła (117,5 m / 39. miejsce), a o kompletnie nieudanym konkursie będą mogli mówić: Maciej Kot (113,0 m / 46. miejsce) i Klemens Murańka (91,5 m / 49. miejsce), który zamknął całą stawkę.

Za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został reprezentant Finlandii – Harri Olli.

Rywalizacja w ciągu całego konkursu przebiegała z dwóch różnych belek (nr 15. i 17.), które jury zmieniało w zależności od zmieniających się podmuchów wiatru, który przez większość czasu sprzyjał jednak zawodnikom.