Kulm czeka na mistrzostwa, 80 000 kibiców odwiedzi Bad Mitterndorf?
Kulm-Skiflugschanze (fot. skifliegen.at)

Kulm czeka na mistrzostwa, 80 000 kibiców odwiedzi Bad Mitterndorf?

Tauplitz Kulm Skiflugschanze fot.skifliegen.at Skiflug.Weltcup.Kulm  - Kulm czeka na mistrzostwa, 80 000 kibiców odwiedzi Bad Mitterndorf?Pierwsza wielka impreza obecnego sezonu – Turniej Czterech Skoczni – za nami. Na kolejną nie trzeba będzie jednak długo czekać, bo tym razem Mistrzostwa Świata w Lotach odbędą się w kulminacyjnym punkcie sezonu (14-17 stycznia). Jak zapewniają organizatorzy, przebudowana i w pełni gotowa skocznia Kulm czeka już na skoczków i kibiców.

 

Kulm Skiflugschanze fot.Skiflug.Weltcup.Kulm skifliegen.at  300x200 - Kulm czeka na mistrzostwa, 80 000 kibiców odwiedzi Bad Mitterndorf?
Skocznia Kulm w jesiennej szacie po przebudowie, fot. skifliegen.at

Mistrzostwa Świata w Lotach na austriackim obiekcie Kulm zbliżają się wielkimi krokami – już 15 i 16 stycznia skoczkowie zmierzą się w czterech seriach mających przybliżyć ich do zdobycia medali, a ostatniego dnia zmierzą się w batalii drużynowej. Tymczasem na skoczni kończą się prace przygotowawcze. – Zgromadziliśmy konieczną, 30-centymetrową warstwę śniegu, a teraz czekają nas tylko kosmetyczne poprawki – przyznał przewodniczący komitetu organizacyjnego, Jürgen Winkler. To jednak nie koniec, ze względu na oczekiwane w najbliższym czasie dodatnie temperatury organizatorzy zabezpieczają swoje zasoby kolejnymi centymetrami sześciennymi białego puchu, który pojawi się na obiekcie w Tauplitz w razie niesprzyjającej aury. W czasie samych mistrzostw termometry mają podobno znów pokazywać wartości poniżej zera. Nawet jeśli tak by się jednak nie stało, to zamontowane w czasie ostatniej przebudowy tory lodowe umożliwią sprawne przeprowadzenie konkursu (skocznia Kulm jest pierwszą skocznią mamucią wyposażoną w nowoczesny system torów lodowych). Przypomnijmy, że przebudowa objęła przede wszystkim podniesienie zeskoku, w tym jego pierwszej części, czyli buli, a to ze względu na to, że skoczkowie po zeszłorocznych zawodach Pucharu Świata narzekali na zbyt wysoką trajektorię lotu tuż po wyjściu z progu. 

Cały region liczy, że organizacja światowego czempionatu w lotach przyczyni się do rozreklamowania gminy. Władze szacują, że w tym czasie Bad Mitterndorf ma odwiedzić 80 tysięcy kibiców.Normalnie, bez dużej imprezy, mamy w tym czasie obłożenie liczące 70%, teraz niemal wszystkie miejsca noclegowe są już zarezerwowane, a pierwsza 'gorączka rezerwacji” zaczęła się latem – przyznaje odpowiedzialny za ruch turystyczny w gminie Kurt Sölkner. Kibice będą mieli do dyspozycji ok. 4 tysiące ośrodków noclegowych, które rezerwują nie tylko na czas samych mistrzostw, co cieszy władze regionu wspieranego przez 17 miast samorządowych.

Lokalni działacze mają też nadzieję, że pokazanie mistrzostw w telewizji rozreklamuje kurort jako dobre miejsce do aktywnego zimowego wypoczynku. Dodatkowo być może do Styrii w przyszłości zawitają zawody w biegach narciarskich.   

Freund Severin lot.WC .Planica.2013 fot.Stefan.Piwowar 300x199 - Kulm czeka na mistrzostwa, 80 000 kibiców odwiedzi Bad Mitterndorf?
Severin Freund, fot. Stefan Piwowar

Tauplitz / Bad Mitterndorf będzie gościć imprezę tej rangi już po raz piąty, wcześniej mistrzostwa odbyły się w latach: 1975, 1986, 1996, 2006. Tylko dwukrotnie na „własnym” obiekcie triumfował przedstawiciel gospodarzy: Andreas Felder (1986) oraz Andreas Goldberger (1996). Rekordzistą obiektu i obrońcą tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat jest Severin Freund. Niemiec podczas zeszłorocznych zawodów Pucharu Świata w Austrii osiągnął odległośc 237,5 metra. Jako ciekawostkę warto dodać, że specjalnym gościem otwarcia mistrzowskiej imprezy będzie Conchita Wurst, zwycięzca Eurowizji w 2014 roku. Oficjalną piosenką mistrzostw jest utwor „Let them fly” w wykonaniu Nadine Beiler i Markusa Steinera.

 

„Let them fly” – oficjalna piosenka mistrzostw: 

 

źródło: orf.at / informacja własna

 

Podziel się:

Dodaj komentarz