You are currently viewing PŚ Sapporo: Bracia Prevc znowu na czele, Słoweńcy królują na Okurayamie! [AKTUALIZACJA]

8H7A9107 - PŚ Sapporo: Bracia Prevc znowu na czele, Słoweńcy królują na Okurayamie! [AKTUALIZACJA]Reprezentacja Słowenii znakomicie spisała się w pierwszym konkursie Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Na Okurayamie bracia Prevc powtórzyli sukces sprzed kilku tygodni – zwyciężył Peter, a na drugim miejscu uplasował się Domen. Podium uzupełnił kolejny podopieczny Gorana Janusa, Robert Kranjec. Punkty zdobyło czterech Polaków

Kranjec Robert S.Piwowar 300x200 - PŚ Sapporo: Bracia Prevc znowu na czele, Słoweńcy królują na Okurayamie! [AKTUALIZACJA]
Robert Kranjec, fot. Stefan Piwowar

Kiedy w grudniu w Engelbergu wszyscy przecierali oczy ze zdumienia widząc na pucharowym podium Petera Prevca i jego młodszego brata Domena, wydawało się, że taka historia szybko się nie powtórzy. W dzisiejszym konkursie w Sapporo, Słoweńcy pokazali jednak, że nie był to przypadek. Peter Prevc, skacząc 131,5 i 136,5 metra, w wielkim stylu odniósł 14. zwycięstwo w karierze i jednocześnie 8. tej zimy, a na drugim stopniu podium uplasował się właśnie 16-letni Domen Prevc (129,5 / 134,5 m), udowadniając, że jest talentem na miarę swojego utytułowanego brata. Radość słoweńskiego trenera tuż po konkursie mogła być tym większa, że najlepszą trójkę uzupełnił kolejny jego podopieczny – doświadczony Robert Kranjec (131,5 / 131,5 m).

DSC 0511 - PŚ Sapporo: Bracia Prevc znowu na czele, Słoweńcy królują na Okurayamie! [AKTUALIZACJA]
Najlepszy z Japończyków – Kasai oraz niemiecki pechowiec – Freund (fot. Bartosz Leja)

Czwartą lokatę zająłby dziś najlepszy z Norwegów, Kenneth Gangnes, jednak po kontroli przeprowadzonej po finałowej serii został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon i zajął ostatecznie 29. lokatę. Ten sam los spotkał pierwotnie 10. Richarda Freitaga, dlatego też cała stawka znajdująca się poza czołową dziesiątką zyskała dwie lokaty. Tym samym pozycje tuż za podium wywalczyli najlepsi reprezentanci gospodarzy – Noriaki Kasai i Daiki Ito. Mocnym punktem słoweńskiej reprezentacji był też Anze Lanisek, któremu przypadło szóste miejsce. O sporym pechu może mówić ostatecznie 10. Severin Freund (128,0 / 133,5 m), którego upadek po wylądowaniu drugiego skoku pozbawił szans na podium. Podopiecznemu Wernera Schustera nic poważnego się jednak nie stało i o własnych siłach opuścił zeskok.

Maciej Kot, fot. Bartosz Leja

Pozycję najlepszego Polaka w dzisiejszej rywalizacji potwierdził Maciej Kot, któremu skoki na 122,5 i 125,5 metra dały 12. lokatę. Po raz kolejny na bardzo podobnym poziomie zaprezentowali się Stefan Hula (120,0 / 123,5 m; 16. miejsce) oraz Kamil Stoch (121,0 / 122,0 m; 18. miejsce), po którym jednak, jako po liderze kadry, można było się spodziewać nieco więcej. Na 25. pozycję z 30. awansował Dawid Kubacki (117,5 / 121,5 m). Udział w konkursie już na pierwszej serii zakończył Andrzej Stękała (114,0 m / 32. miejsce), a za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Klemens Murańka.

W klasyfikacji generalnej PŚ na prowadzeniu umocnił się Peter Prevc (1184 pkt), który w tym sezonie tylko raz nie znalazł się na pucharowym podium. Drugie miejsce zajmuje Severin Freund (801 pkt), którego próbował gonić Kenneth Gangnes, ale uniemożliwiła mu to dzisiejsza pokonkursowa dyskwalifikacja (727 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem nadal jest nadal Kamil Stoch (172 pkt / 20. miejsce). W Pucharze Narodów na czele są Norwegowie (3199 pkt), a Polacy trzymają się na szóstej lokacie (1095 pkt).