You are currently viewing PK Czajkowski: Geiger wygrywa konkurs, Hilde klasyfikację generalną!

PK Czajkowski: Geiger wygrywa konkurs, Hilde klasyfikację generalną!

Hilde Tom Zakopane fot.Bartosz.Leja  - PK Czajkowski: Geiger wygrywa konkurs, Hilde klasyfikację generalną!Po bardzo ciekawej rywalizacji na dużej skoczni „Śnieżynka” w Czajkowskim, konkursowe zwycięstwo wywalczył reprezentant Niemiec, Karl Geiger. Rzutem na taśmę triumf w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Norweg Tom Hilde, który wyprzedził Austriaka Clemensa Aignera. Polscy skoczkowie przy nie najmocniejszej obsadzie zmagań zawiedli.

Geiger Karl Wisla fot.B.Leja  300x200 - PK Czajkowski: Geiger wygrywa konkurs, Hilde klasyfikację generalną!
Karl Geiger, fot. Bartosz Leja

Karl Geiger skaczący w pierwszej serii z obniżonej belki startowej osiągnął 132,5 metra i plasował się na drugiej lokacie. Solidna próba finałowa na 128 metrów pozwoliła mu wspiąć się na sam szczyt stawki i odnieść piąte zwycięstwo w cyklu Pucharu Kontynentalnego w karierze. Spektakularny awans z trzynastej pozycji na drugi stopień podium wywalczył Austriak Markus Schiffner (124,5 / 137,0 m), natomiast podium uzupełnił kolejny Niemiec, Martin Hamann (146,0 / 124,5 m), który w pierwszej rundzie konkursowej ustanowił nowy rekord skoczni „Śnieżynka” HS-140.

IMG 9829 - PK Czajkowski: Geiger wygrywa konkurs, Hilde klasyfikację generalną!
Clemens Aigner, fot. Julia Piątkowska

Tuż za podium, na czwartej lokacie uplasował się Tom Hilde, który w ostatnim konkursie sezony wyprzedził jednocześnie największego rywala w walce o triumf w końcowej klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, Clemensa Aignera. Austriak wyprzedał Norwega na półmetku zmagań, jednak ostatecznie zajął 10. miejsce. Dodajmy, że czołową szóstkę uzupełnił Cene Prevc, który przez chwilę był nawet rekordzistą skoczni (145,5 m) oraz Tomas Vancura. Ponad 140-metrowymi skokami popisywali się ponadto: Ernest Prislic (141,5 m), Anze Semenic (143,5 m) i powracający po długiej przerwie spowodowanej kontuzją Dimitry Vassiliev (142,0 m).

Muranka Klemens Zakopane B.Leja  300x200 - PK Czajkowski: Geiger wygrywa konkurs, Hilde klasyfikację generalną!
Klemens Murańka, fot. Bartosz Leja

Najwyżej sklasyfikowanym biało-czerwonym był Klemens Murańka, który nie zdołał jednak utrzymać 11. lokaty zajmowanej na półmetku zmagań. Ostatecznie Zakopiańczyk po skokach na 135,5 oraz 118,5 metra zajął 17. miejsce. Awans z 25. na 19. lokatę wywalczył w drugiej rundzie Jan Ziobro (121,0 / 131,5 m), który umiejętnie skorzystał z podmuchów wiatru pod narty. 27. pozycję wywalczył Jakub Wolny (124,0 / 114,0 ), a na ostatnim punktowanym, 30. miejscu wylądował po nieudanej finałowej próbie Krzysztof Biegun (120,0 / 93,0 m).

Udział w konkursie już na pierwszej serii zakończył reprezentujący kadrę A Aleksander Zniszczoł (115,0 m / 31. miejsce), który zakończył jednocześnie bardzo nieudany sezon zimowy na międzynarodowej arenie. Powrót po dwuletniej przerwie do cyklu Pucharu Kontynentalnego nie wypadł po myśli Jakuba Kota - Zakopiańczyk jak wczoraj, tak i dziś nie zdołał wskoczyć do finałowej trzydziestki. Dziś skacząc 107 metrów zajął odległe 37. miejsce.

W klasyfikacji generalnej PK 2015/2016 zwyciężył wspomniany Tom Hilde (818 pkt), drugie miejsce zajął Clemens Aigner (805 pkt), a trzecie Karl Geiger (754 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Bartłomiej Kłusek, który z dorobkiem 518 punktów uplasował się na 11. lokacie.