Trwa plebiscyt FIS – kto zostanie najlepszym skoczkiem sezonu?

Trwa plebiscyt FIS – kto zostanie najlepszym skoczkiem sezonu?

Prevc Freund Gangnes Kasai FIS.Plebiscyt.2015 2016 - Trwa plebiscyt FIS - kto zostanie najlepszym skoczkiem sezonu?Zakończenie zimowego sezonu co roku jest świetną okazją do różnego rodzaju podsumowań, ale i plebiscytów. Także Międzynarodowa Federacja Narciarska zorganizowała internetowe głosowanie mające wyłonić najlepszego skoczka sezonu 2015/2016, wschodzącą gwiazdę narciarskich aren oraz najlepszego trenera minionej zimy.

 
Gangnes Forfang Tande Prevc FIS.Plebiscyt.2015 2016 300x200 - Trwa plebiscyt FIS - kto zostanie najlepszym skoczkiem sezonu?
Nominowani w kategorii „Wschodząca gwiazda sezonu” (Gangnes, Forfang, Tande, D.Prevc), fot. SkokiPolska.pl

W gronie czterech zawodników nominowanych do nagrody dla najlepszego skoczka narciarskiego minionego sezonu, znaleźli się: Peter Prevc, Severin Freund, Kenneth Gangnes oraz Noriaki Kasai. Niewątpliwie zdecydowanym faworytem plebiscytu jest Słoweniec, który w wielkim stylu sięgnął po wszystkie najważniejsze trofea tej zimy – Złotego Orła za triumf w Turnieju Czterech Skoczni, złoty medal Mistrzostw Świata w lotach, Kryształową Kulę za Puchar Świata oraz małą Kryształową Kulę za Puchar Świata w lotach. Przy okazji najstarszy z braci Prevc zdołał pobić wiele rekordów, m.in. w liczbie zdobytych punktów w klasyfikacji generalnej, liczbie wygranych w jednym sezonie, czy też procentowej liczbie zwycięstw jednej zimy.

Pozostała trójka zazwyczaj plasowała się za Słoweńcem, nie można jednak nie zauważyć, że każdy z nominowanych miał w sezonie 2015/2016 swoje pięć minut. Freund plasował się tuż za Prevcem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata, natomiast Gangnes był drugi w lotnym czempionacie w Tauplitz. Rekordy nieosiągalne dla Petera Prevca bił jedynie 43-letni Noriaki Kasai, który po raz kolejny został najstarszym zawodnikiem na pucharowym podium.

Schuster Stoeckl Janus 300x200 - Trwa plebiscyt FIS - kto zostanie najlepszym skoczkiem sezonu?
Nominowani w kategorii „Najlepszy trener” (Schuster, Stoeckl, Janus), fot. SkokiPolska.pl

Wśród czterech skoczków nominowanych w kategorii „Wschodząca gwiazda sezonu”, znaleźli się: Kenneth Gangnes, Johann Andre Forfang, Daniel-Andre Tande i Domen Prevc. O ile w pierwszej kategorii zwycięzca wydaje się być dosyć pewny, to w tym gronie nic nie jest już tak oczywiste. W przekroju całego sezonu najwięcej wywalczył Gangnes, jednak swoimi równymi i spektakularnymi występami zachwycał także Forfang. Pojedyncze znakomite wyskoki mieli również: najmłodszy z braci Prevc oraz pierwszy lider klasyfikacji generalnej PŚ, Daniel-Andre Tande.

W gronie szkoleniowców nominowanych do nagrody trenera roku mamy trzech dżentelmenów – Gorana Janusa z reprezentacji Słowenii, Alexandra Stoeckla prowadzącego Norwegów, a także Wernera Schustera, pod opieką którego skaczą Niemcy. Spoglądając na dokonania poszczególnych drużyn, największy dorobek zebrali Norwegowie, którzy triumfowali w klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów, jak i zgarnęli złoty medal mistrzostw świata w lotach. O wielkich sukcesach mogą mówić także Słoweńcy, jednak ich sukces jest w głównej mierze zasługą jednego zawodnika – Petera Prevca. Mniejsze cegiełki do słoweńskiej radości ogólnej dołożyli: wspomniany Domen Prevc oraz Robert Kranjec.

Kto okaże się wygranym poszczególnych kategorii? Tego dowiemy się już niebawem.

Głosy na swoich faworytów możecie oddać tutaj >>

 

źródło: fis-ski.com

 
Podziel się:

Dodaj komentarz