Modernizacja Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu rozpoczęta

Modernizacja Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu rozpoczęta

Engelberg Grosstitlisschanze fot.weltcup engelberg.ch - Modernizacja Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu rozpoczętaRozpoczęta pod koniec  marca wiosenna przerwa związana z zakończeniem sezonu zimowego to bardzo dobry czas na przeprowadzenie modernizacji skoczni narciarskich. ”Nowe życie” otrzyma nie tylko mamut w Oberstdorfie, ale i Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu. Koszt przebudowy szwajcarskiego obiektu ma wynieść ok. 3 mln franków szwajcarskich.

 

Deschwanden Gregor WC.Innsbruck.2014 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Modernizacja Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu rozpoczęta
Gregor Deschwanden, fot. Julia Piątkowska

W środę, 30 marca, odbyła się ceremonia rozpoczęcia przebudowy jedynego w Szwajcarii obiektu, na którym rozgrywane są zawody najwyższej rangi. Podczas tego wydarzenia obecny był m.in. jeden z zawodników reprezentacji Szwajcarii – Gregor Deschwanden. Zmodernizowana Gross-Titlis ma być przystosowana do współczesnego ułożenia ciała skoczka podczas lotu. Przewidywany koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 3 milionów franków szwajcarskich, a przebudowa powinna zakończyć się do czasu rozegrania zawodów Pucharu Świata w sezonie 2016/2017 (wstępnie zaplanowanych na 17-18 grudnia).

Gross-Titlis-Schanze jest obecnie największą naturalną skocznią na świecie. Zmianie ulegnie konstrukcja obiektu. Rozbieg zostanie cofnięty o cztery metry, a próg podniesiony o 2 metry. Modernizacja zakłada także zainstalowanie nowych torów najazdowych ze zintegrowanym systemem chłodzenia.

Przekształcona zostanie także strefa lądowania. Będzie ona dostosowana do zmieniającej się współcześnie charakterystyki lotu zawodnika oraz do obowiązujących standardów. Zeskok zostanie wydłużony, co umożliwi osiąganie dalszych odległości oraz bezpieczniejsze lądowanie. Szczególną uwagę podczas remontu największego szwajcarskiego obiektu poświęca się ochronie środowiska. Protesty mieszkańców opóźniły rozpoczęcie prac o rok, jednak, jak zapewniają osoby odpowiedzialne za przebudowę, dotychczasowy charakter skoczni zostanie zachowany.

Organizatorzy planują także zainstalowanie nowego, bardziej wydajnego oświetlenia. W przyszłości umożliwi to przeprowadzania jednego, z dwóch konkursów Pucharu Świata w godzinach wieczornych. Środki przeznaczone na modernizację pochodzą z budżetu gminy Engelberg, kantonu Obwalden oraz od prywatnych sponsorów.

 

źródło: bluewin.ch / luzernerzeitung.ch

 

Podziel się:

Dodaj komentarz