W słoweńskim Velenje powstaną nowe skocznie narciarskie

W słoweńskim Velenje powstaną nowe skocznie narciarskie

Velenje Grajski.Gric fot.SSK .Velenje 1200 - W słoweńskim Velenje powstaną nowe skocznie narciarskieMożna było się spodziewać, że sukcesy Petera Prevca spowodują rozwój infrastruktury związanej ze skokami narciarskimi w Słowenii. Z myślą o młodych zawodnikach w Velenje ruszy budowa dwóch nowoczesnych obiektów (K-35 oraz K-55) przeznaczonych do treningów juniorów. Prace według planu mają rozpocząć się pod koniec maja.

 

Spośród pięciu inwestorów, którzy  przystąpili do przetargu na przeprowadzenie inwestycji, najlepszą ofertę przedstawiła lokalna firma Velenje Esotech. Według jej szacunków koszt budowy nowych obiektów narciarskich zamknie się w kwocie 500 tys. euro. Dodatkowe fundusze potrzebne na przeprowadzenie inwestycji zostaną pozyskane z kilku źródeł. 110 tys. euro ma pochodzić ze środków zewnętrznych, a 60 tysięcy euro ma przekazać Fundacja na Rzecz Sportu.

W słoweńskim Velenje w przeszłości istniały trzy skocznie narciarskie. Dwa mniejsze obiekty (K-40 i K-55) zostały zamknięte w 2000 roku. Największy obiekt – Grajski Gric (K-85 / HS-94) przestał być użytkowany w 2011 roku. Cały kompleks skoczni został rozebrany w 2013 roku. Konstrukcja groziła wówczas zawaleniem, a dodatkowym problemem były niejasności prawne przy pozwoleniu na budowę. Rok później gmina otrzymała pieniądze na budowę nowej skoczni narciarskiej. Geolodzy ostrzegają jednak, że biorąc pod uwagę liczne osunięcia się terenu w miejscu, gdzie mają powstać nowoczesne obiekty K-35 i K-55, bardzo ważnym zadaniem będzie jego odpowiednie zabezpieczenie. Cały proces budowy ma rozpocząć się w drugiej połowie maja.

Największy obiekt w Velenje w przeszłości gościł zawodników rywalizujących w Letnim Pucharze Kontynentalnym. Zaplecze elity skoczków przyjeżdżało do Słowenii w sezonie letnim w latach 1998-2010. W zawodach rozgrywanych w 2005 roku na Grajskim Gricu triumfował nasz reprezentant, Marcin Bachleda, a pięć lat później, podczas ostatniego konkursu rangi FIS w historii słoweńskiego obiektu, ta sztuka udała się Kamilowi Stochowi. Miejsce na podium wywalczył wówczas także Stefan Hula, który zajął drugie miejsce.

 

źródło: siol.net / skisprungschanzen.com

 
Podziel się:

Dodaj komentarz