Peter Prevc odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Peter Prevc odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

8H7A0352 - Peter Prevc odznaczony Złotym Krzyżem ZasługiZdominował cykl Pucharu Świata w minionym sezonie, zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni, zachwycał stylem i dalekimi skokami, stał się ulubieńcem nie tylko słoweńskich kibiców. Peter Prevc otrzyma dziś z rąk słoweńskiego prezydenta prestiżowe odznaczenie państwowe. 23-latek zostanie uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

 

Już dziś Peter Prevc zyska kolejne wyrazy uznania za fenomenalne występy w minionym sezonie. Prezydent Słowenii Borut Pahor, odznaczy podopiecznego trenera Gorana Janusa jednym z najcenniejszych orderów w kraju. 23-latek otrzyma Złoty Krzyż Zasługi. W ten sposób zostaną podkreślone sportowe sukcesy zawodnika, a także wkład w promowanie i godne reprezentowanie swojego kraju. Odznaczenia otrzyma także słoweński sztab trenerski.

8H7A0062 - Peter Prevc odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
Peter Prevc fetujący triumf w Pucharze Świata, fot. Julia Piątkowska

– Oprócz niesamowitych wyników osiąganych w sporcie Prevc pokazał także niezwykłą determinację w podążaniu za marzeniami, a dodatkowo inspirował zawodników swoją skromnością – możemy przeczytać w oświadczeniu biura prezydenta. – Prevc przeszedł do historii jako sportowiec, który ustala nowe granice ludzkich możliwości – dodał Borut Pahor.

Najstarszy z braci Prevc stał się bohaterem narodowym dzięki wspaniałym występom na arenie międzynarodowej. Największe sukcesy znakomity skoczek zaczął osiągać w sezonie 2014/2015, kiedy to do ostatniego skoku walczył o triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata z Severinem Freundem. Rok później Słoweniec przypieczętował swoją dominację, bezapelacyjnie zwyciężając w cyklu Pucharu Świata, w Turnieju Czterech Skoczni, a także w mistrzostwach świata w lotach, bijąc przy tym kolejne rekordy.  

IMG 9815 - Peter Prevc odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
Słoweńska drużyna w Planicy, fot. Julia Piątkowska

Odnosząc liczne sukcesy, w ciągu kilku lat stał się najpopularniejszym sportowcem w Słowenii, a kibice oszaleli na jego punkcie. Peter Prevc będąc w tak młodym wieku już trzykrotnie zdobył w swoim kraju tytuł Sportowca Roku. Słoweńska Poczta przygotowała nawet znaczki pocztowe z wizerunkiem najlepszego skoczka w sezonie 2015/2016. Może się więc wydawać, że ”Prevcomania” trwa w najlepsze.

Prezydent Słowenii odznaczy także członków słoweńskiego sztabu szkoleniowego, na czele z Goranem Janusem, za pracę włożoną w prowadzenie drużyny narodowej. Obok 46-letniego trenera uhonorowani zostaną jego asystenci: Jani Grilc, Nejc Frank i Matjaz Polak. Borut Pahor postanowił także przyznać Srebrny Order za Zasługi dla inżyniera i konstruktora skoczni Janeza Goriska podkreślając w ten sposób jego wkład w rozwój skoków narciarskich w Słowenii.

 

źródło: sloveniatimes.com

 
Podziel się:

Dodaj komentarz