Finowie nie chcą kombinacji norweskiej w Kuopio, czy utracą też skoki?

Finowie nie chcą kombinacji norweskiej w Kuopio, czy utracą też skoki?

Kuopio Puijo 2016 fot.Przemek.Wardega - Finowie nie chcą kombinacji norweskiej w Kuopio, czy utracą też skoki?Po decyzjach Komisji Kalendarzowej FIS, wskutek których zabraknie „fińskich” Pucharów Świata w skokach narciarskich, wydawało się, że tamtejsi działacze zrobią wszystko, aby przywrócić u siebie zmagania skoczków. Ostatnio pojawiła się jednak informacja, że Finowie nie skorzystali z propozycji organizacji zawodów… w kombinacji norweskiej.

 

Zawody PŚ w skokach narciarskich w fińskim Kuopio odbywały się w latach 1995-2001, 2004-2010 oraz 2013-2016. We wstępnym kalendarzu na sezon 2016/2017 nie ma jednak rywalizacji na obiekcie Puijo (HS-127). Co prawda pucharową absencję Finlandii tłumaczyło się organizacją Mistrzostw Świata w Lahti w 2017 roku, jednak działacze z kraju świętego Mikołaja zapewniali, że jeszcze powalczą o Puchar Świata.

Póki co wydaje się jednak, że po ostatnich wydarzeniach zawody w Kuopio oddalają się jeszcze bardziej i to nie tylko biorąc pod uwagę przyszły sezon. Finowie odrzucają bowiem propozycję Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dotyczącej organizacji Pucharu Świata w kombinacji norweskiej (w dniach 18-19 lutego). Jak tłumaczą władze miasta Kuopio, lokalna społeczność nie jest zainteresowana narciarskim dwubojem i w związku z tym ciężko byłoby zgromadzić publiczność liczniejszą niż ta, która gromadzi się na trybunach podczas zmagań skoczków. Co za tym idzie, zdaniem burmistrza, impreza byłaby po prostu nieopłacalna. Dodajmy, że tamtejszy klub narciarski (Puijon Hiihtoseura), bez pomocy finansowej miasta nie będzie w stanie pokryć kosztów wydarzenia tej rangi, które wynoszą 200 tysięcy euro.

Mimo tych argumentów, odmowa działaczom FIS z pewnością nie zostanie bez echa. Kuopio praktycznie zaprzepaściło szansę na powrót do terminarza podczas czerwcowego Kongresu FIS. Pod sporym znakiem zapytania stają także zmagania skoczków na obiekcie Puijo w kolejnych latach. Czyżby miasto położone nad jeziorem Kallavesi czekała kolejna kilkuletnia przerwa w organizacji Pucharu Świata?

Na tę właśnie kwestię zwrócił uwagę dyrektor sportowy Fińskiego Związku Narciarskiego, Mika Kulmala. – Jeśli takie będzie rozwiązanie, w najbliższych kilku latach będzie bardzo trudno znaleźć miejsce dla Kuopio w Pucharze Świata czy to w skokach, kombinacji norweskiej, czy biegach narciarskich – przyznał.

Przypomnijmy, że działania w kierunku odzyskania pucharowych zmagań podjęli już organizatorzy konkursów w kolejnej fińskiej miejscowości – Kuusamo.

 

źródło: yle.fi

 

Przeczytaj więcej:

 
Podziel się:

Dodaj komentarz