Kto zapełni lukę po Gangnesie? Forfang: „Mogę stać się liderem reprezentacji”

Kto zapełni lukę po Gangnesie? Forfang: „Mogę stać się liderem reprezentacji”

8H7A9949 - Kto zapełni lukę po Gangnesie? Forfang: "Mogę stać się liderem reprezentacji"Po raz trzeci w swojej karierze zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie doznał ubiegłoroczny lider reprezentacji Norwegii, Kenneth Ganges, przez co prawdopodobnie straci najbliższy sezon Pucharu Świata. W tej sytuacji najlepszym zawodnikiem z kraju Wikingów może stać się Johann Andre Forfang. Piąty skoczek ubiegłej zimy jest przekonany, że będzie w stanie podołać takiej roli.

 

8H7A1968 - Kto zapełni lukę po Gangnesie? Forfang: "Mogę stać się liderem reprezentacji"
Johann Andre Forfang, fot. Julia Piątkowska

Sezon 2015/2016 dla podopiecznych Alexandra Stoeckla był niezwykle udany, co skutkowało zdecydowanym zwycięstwem w Pucharze Narodów oraz licznymi miejscami na podium jego zawodników. Najlepsi w ostatecznym rozrachunku okazali się Gangnes, który zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, oraz Johann Andre Forfang uplasowany dwie pozycje niżej. W sytuacji olbrzymiego pecha, jaki spotkał wicemistrza świata w lotach narciarskich, naturalnym kandydatem na nowego lidera kadry wydaje się być mistrz świata juniorów z 2015 roku.

Sam skoczek jest świadomy wyzwania, jakie przed nim stoi, i wierzy, że będzie w stanie temu sprostać. – Mam nadzieję, że mogę stać się liderem reprezentacji. Nie czuję jednak wielkiego obciążenia psychicznego, ponieważ posiadamy świetny zespół. Wszyscy nasi czołowi skoczkowie stawali w zeszłym sezonie na podium – powiedział 20-latek z Tromsoe.

DSC 0107 - Kto zapełni lukę po Gangnesie? Forfang: "Mogę stać się liderem reprezentacji"
Johan Remen Evensen, fot. Bartosz Leja

Na temat możliwości Forfanga wypowiedział się także ekspert telewizji NRK, a w przeszłości rekordzista świata w długości lotu – Johan Remen Evensen, który uważa, że młody skoczek może podołać wyzwaniu, ale jednocześnie powinni wspomóc go bardziej doświadczeni reprezentanci. – W tej chwili na papierze Johann jest naszym najlepszym skoczkiem i każdy oczekuje, żeby to potwierdzał w kolejnych zawodach. Mam nadzieję, że starsi zawodnicy będą w stanie go odciążyć w tym zadaniu – powiedział były lotnik, który ze skokami pożegnał się w lutym 2012 roku.

Stoeckl Alexander WC.Planica.2016 fot.Bartosz.Leja  300x199 - Kto zapełni lukę po Gangnesie? Forfang: "Mogę stać się liderem reprezentacji"
Alexander Stoeckl, fot. Bartosz Leja

Pewny swego jest także opiekun Norwegów, który nie obawia się o wyniki w kolejnej edycji Pucharu Świata. – Na szczęście mamy wielu bardzo dobrych zawodników, a jednym z nich jest z pewnością Johann. Sądzę że kilku skoczków będzie w stanie wziąć na siebie tę odpowiedzialnośćpowiedział austriacki szkoleniowiec. Jednocześnie zaznaczył, że Forfang ma wszelkie predyspozycje ku temu, aby wypełnić lukę po starszym koledze. – Johann ma za sobą świetny sezon, a to jest bardzo ważne dla całej reprezentacji. Ponadto jest bardzo ambitny i chętny do ciężkiej pracy. Z pewnością posiada także odpowiednią technikę, aby tego dokonać – dodał opiekun „Wikingów”.

Zwycięzcy ostatniego Pucharu Narodów pozostaną na zgrupowaniu w Austrii do 19 czerwca, a kolegom ma towarzyszyć kontuzjowany Gangnes, który niebawem powinien opuścić szpital. Obecność wielkiego pechowca powinna stać się ogromną motywacją dla wszystkich norweskich skoczków. – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Kenneth będzie dalej z nami. On jest dla nas dużym wsparciem – stwierdził Forfang.

 

źródło: aftenposten.no

 

Podziel się:

Dodaj komentarz