Norwegowie stawiają na najmłodszych – nowa skocznia w Kristiansand

Norwegowie stawiają na najmłodszych – nowa skocznia w Kristiansand

Norwegowie inwestują nie tylko w przygotowania seniorów, ale dokładają również starań by najmłodsi adepci skoków narciarskich mieli jak najlepsze warunki do trenowania i rozwijania swoich umiejętności. Z myślą o przyszłych nadziejach norweskich skoków zaczęto właśnie budowę nowej skoczni w istniejącym już kompleksie Klappane.

 

Miasto Kristiansand to ważny ośrodek w historii norweskiego narciarstwa klasycznego. Znajduje się tam bowiem najstarszy czynny kompleks skoczni Klappane należący do miejscowego klubu Oddersjaa Kristiansand 1875 SSK. Obiekty w wchodzące w skład kompleksu to małe skocznie K-16 i K-36. Obie zostały oddane do użytku w 1875 roku, natomiast pierwszy konkurs został rozegrany 25 lutego 1877 roku. Inauguracyjne zmagania obejrzało 2000 osób, zaś pierwszym zwycięzcą został Ingvar Iversen.

Kompleks był już kilkukrotnie modernizowany, za każdym razem odbywało się to dzięki znaczącemu wkładowi pracy kibiców miejscowego klubu. Ostatni raz obie skocznie poddano gruntownego remontowi przed 18 laty, rok później zamontowano sztuczne pokrycie na skoczni K-36, zaś w 2002 roku igelit pojawił się na najmniejszym obiekcie.

Nowa skocznia będzie zlokalizowana pomiędzy istniejącymi już obiektami, a jej punkt konstrukcyjny będzie usytuowany na 10 metrze. Dla zaczynających przygodę ze skokami, skocznia K-16 jest zbyt duża, dlatego zdecydowaliśmy się na postawienie mniejszego obiektu – argumentuje decyzję o budowie Steinar Moevik, trener oraz aktywny zawodnik klubu Oddersjaa.

– Wierzymy, że budowa kolejnej skoczni zachęci jeszcze więcej młodych ludzi do uprawiania skoków. Klub będzie pożyczał za darmo sprzęt potrzebny do odbywania treningów. Chcemy w ten sposób propagować narciarstwo klasyczne w naszym regionie – tłumaczy Moevik. Nowa skocznia, podobnie jak pozostałe należące do kompleksu, będzie miała charakter ogólnodostępny i otwarty dla lokalnej społeczności – można będzie z niej korzystać również poza godzinami oficjalnych treningów.

Obiekt zostanie oddany do użytku latem tego roku. Wybudowanie obiektu z pewnością przyczyni się do rozwoju kolejnego pokolenia wybitnych norweskich skoczków, którzy zapewne z powodzeniem będą walczyć o czołowe lokaty w seniorskich zawodach.

 

źródło: kristiansandavis.no / lokalsporten.fvn.no

 
Podziel się:

Dodaj komentarz