Nowa skocznia w Moskwie już w 2017 roku? Impulsem… piłkarski mundial!

Nowa skocznia w Moskwie już w 2017 roku? Impulsem… piłkarski mundial!

W ostatniej dekadzie w Rosji pojawia się coraz więcej nowoczesnych obiektów umożliwiających zajmowanie się skokami narciarskimi. Po sportowych arenach w Krasnej Polanie, Niżnym Tagilu i Czajkowskim, najprawdopodobniej nadejdzie czas na modernizację skoczni w stolicy kraju – Moskwie. Co ciekawe, impulsem do renowacji obiektu są MŚ w piłce nożnej.

 

Perypetie moskiewskiej skoczni – rekord i pożar

Od wielu lat jedynym kompleksem skoczni narciarskich górujących nad rosyjską stolicą był kompleks usytuowany na wzniesieniach nazywanych wówczas Lenińskimi Górami nad rzeką Moskwą. Największy z tamtejszych obiektów, który obecnie ma punkt konstrukcyjny umiejscowiony na 72 metrze, został wybudowany po 1950 roku. W latach 1961-1990, pomimo iż skocznia posiadała homologację FIS, nie zostały na niej przeprowadzone żadne poważne międzynarodowe zmagania – służyła przede wszystkim jako baza treningowa oraz arena lokalnych i krajowych mistrzostw.

Moskwa Skocznia wizualizacja stroi.mos .ru  300x200 - Nowa skocznia w Moskwie już w 2017 roku? Impulsem... piłkarski mundial!
Wizualizacja nowej skoczni nad Moskwą (stroi.mos.ru)

Nowe życie obiektowi miało dać zainstalowanie igelitu w 2010 roku. Pojawiły się nawet plany rozegrania tam zawodów żeńskiego Pucharu Świata, które jednak spełzły na niczym. W tamtym też czasie nowy (i wciąż aktualny) rekord skoczni na obecnych Worobiowych Wzgórzach, w rosyjskim czempionacie ustanowił… Białorusin, Petr Chaadaev, który osiągnął 80,5 metra. Wtedy wydawało się, że kompleks skoczni (w skład którego wchodzą też obiekty K-50, K-20 i K-10) odżyje i już wkrótce zagoszczą na nim goście z zagranicy. Niestety, w maju 2012 roku na skoczni K-72 wybuchł pożar, który strawił aż 70 metrów kwadratowych plastikowych mat położonych na zeskoku. Przyczyna nieszczęśliwego wydarzenia okazała się prozaiczna – ogień został zaprószony przez… niewielki latający, papierowy balonik zwany też „lampionem szczęścia”, który niefortunnie wylądował własnie na skoczni.

Po kilkuletniej przerwie włodarze obiektu i działacze miejscowego klubu narciarskiego postanowili wskrzesić dawne tradycje związane ze skokami narciarskimi. Do odbudowy i modernizacji skoczni nie były jednak w pełni przekonane władze miasta oraz eksperci geologiczni, którzy przyznawali, że terenowi na którym znajduje się skocznia, grozi osunięcie ziemi podobne do tego, które zniszczyło kompleks skoczni w tureckim Erzurum. Ostatecznie jednak, za sprawą Prezydenta Rosyjskiej Federacji Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej, Dmitrija Dubrowskiego, cały projekt najprawdopodobniej dojdzie do skutku.

 

Nowe życie moskiewskiej skoczni

W Moskwie już przed paroma tygodniami teren, na którym usytuowana jest skocznia, był zamknięty, co było związane z pierwszymi pracami. Plany są bardzo ambitne – obejmują zarówno budowę nowoczesnej (normalnej) skoczni narciarskiej, jak i rozbudowanej infrastruktury. Już teraz istnieją plany związane m.in. z budową kolejki linowej, której trasa ma prowadzić od sportowego kompleksu olimpijskiego „Łużniki” przez rzekę Moskwę, aż na Worobiowe Wzgórza i ma liczyć prawie 700 metrów.

Moskwa Skocznia wizualizacja stroi.mos .ru2  300x200 - Nowa skocznia w Moskwie już w 2017 roku? Impulsem... piłkarski mundial!
Wizualizacja nowej skoczni nad Moskwą (stroi.mos.ru)

Sama skocznia musi przejść z kolei gruntowną przebudowę, ponieważ od lat nie posiada aktualnej homologacji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i jej profil musi być dostosowany do aktualnych standardów. Celem jest oddanie do użytku już w 2017 roku jednej z najnowocześniejszych skoczni narciarskich, która będzie mogła gościć wydarzenia najwyższej rangi; rosyjscy działacze wspominali nawet o aspiracjach związanych z organizacją Pucharu Świata. Projekt zakłada także zbudowanie obiektów umożliwiających uprawianie m.in. łyżwiarstwa, saneczkarstwa, snowboardu i narciarstwa biegowego, a latem pozwalających choćby na pływanie, bieganie czy też wspinanie się na specjalne ścianki wspinaczkowe i aktywny wypoczynek.

Warto podkreślić, że całe przedsięwzięcie zakładające zbudowanie obszernego centrum sportu jest związane z organizacją Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które w 2018 roku odbędą się właśnie w Rosji, w tym m.in. na dwóch stadionach w Moskwie. Tuż przy płynącej przez miasto rzece Moskwie powstanie zatem ogromne sportowe i rekreacyjne zaplecze, z którego korzystać mają zarówno profesjonalni atleci, jak i amatorzy.

A czy na skoczni w centrum Moskwy za kilka lat zobaczymy pucharową czołówkę? Na te decyzje przyjdzie nam jeszcze poczekać.

 

Bartosz Leja,
źródła: skijumpingrus.ru / stroi.mos.ru / skisprungschanzen.com

 
Podziel się: