Aleksander Zniszczoł: „W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę”

Aleksander Zniszczoł: „W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę”

Zniszczol.Aleksander Colloredo.Sebastian CoC.Frenstat.2016 fot.Julia .Piatkowska - Aleksander Zniszczoł: "W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę"Aleksander Zniszczoł, który w minionym sezonie prezentował się zdecydowanie poniżej oczekiwań, tego lata wydaje się wracać na właściwe tory. Niedawno w Kuopio wywalczył trzecie miejsce w zawodach FIS Cup, a dziś w Frenstacie zajął trzecią lokatę w konkursie Pucharu Kontynentalnego. – W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę – powiedział.

 

Zniszczoł zadowolony z wyjścia z progu

Zniszczol Aleksander CoC.Seefeld.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Aleksander Zniszczoł: "W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę"
Aleksander Zniszczoł, fot. Julia Piątkowska

23-letni reprezentant Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego wywalczył podium w Czechach skacząc na obiekcie im. Jiri Raski 96 oraz 97,5 metra. – Moje dzisiejsze skoki były bardzo przyzwoite. Mam jeszcze dużo pracy „w powietrzu”, na progu nie jest idealnie, ale jest dobrze. Jestem z tego zadowolony, bo fajnie jest mieć dobre czucie na progu, idzie to w dobrym kierunku. Powoli się stabilizuję i moje skoki są powtarzalne. Trzeba mieć oczywiście trochę szczęścia, bo czasem tego brakuje. Muszę po prostu „skoczyć swoje”, nie popełniać głupich błędów, jakie jeszcze mi się zdarzają – komentował na gorąco tuż po zakończeniu rywalizacji, a zapytany o wysoką temperaturę panującą w piątek na skoczni odparł: – Upał czasem trochę przeszkadza. Na górze skoczni mamy namiot dla zawodników, gdzie dzisiaj mieliśmy lekką saunę. Trudno, co z tym zrobić… Gdy będzie zimno, to wtedy będziemy narzekać, że nam za zimno.

 

Praca mentalna kluczem do sukcesu

DSC 0193 - Aleksander Zniszczoł: "W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę"
Aleksander Zniszczoł, fot. Bartosz Leja

Jak podkreślił podopieczny trenera Roberta Matei, niezwykle istotną kwestią stało się dla niego przygotowanie mentalne do zawodów. – Może z zewnątrz tego nie widać, ale naprawdę daję z siebie bardzo dużo – na skoczni i poza nią. Układam sobie dużo w psychice, pracuję bardzo dużo mentalnie, więc cieszy mnie bardzo, że widać tego efekty. Można być wytrenowanym fizycznie, ale mentalnie być słabym. Uważam, że to bardzo istotne. Przykładowo, zawodnik kadry A oraz zawodnik kadry B mogą być fizycznie identycznie przygotowani, lecz lepszy okazuje się zawodnik, który jest lepiej przygotowany mentalnie, potrafi sprostać ciężkim chwilom. Właśnie w tym upatruję moją przewagę na rywalami. Chciałbym, żeby wszystko szło cały czas do przodu. Nie chciałbym cofać się tak, jak w zeszłym roku – powiedział Zniszczoł.

Skoczek z Wisły wspomniał o udanej współpracy z psychologiem sportowym, a także szkoleniowcem kadry B. – Pracuję z psychologiem i jestem bardzo z tego zadowolony, widać efekty. Taka współpraca to nasza sprawa prywatna, zależy to od nas, czy ktoś ją lubi czy nie, czy ktoś w nią wierzy czy nie. Praca nad techniką i nad motoryką także bardzo mi odpowiada, świetnie rozumiem się z trenerem Mateją i fajnie to wszystko zaczyna współgrać – przyznał.

Zniszczol Aleksander WC.Wisla .2015.trening fot.Bartosz.Leja  300x200 - Aleksander Zniszczoł: "W przygotowaniu mentalnym upatruję swoją przewagę"
Aleksander Zniszczoł, fot. Bartosz Leja

Tego lata Aleksander Zniszczoł ma już za sobą starty w 10 konkursach (FIS Grand Prix, Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup). Jak sam mówi, nie narzeka na problemy kondycyjne. – Nie odczuwam zmęczenia ostatnimi konkursami. Testy może pokazują coś innego, ale naprawdę go nie odczuwam. Faktycznie, czasami zasypiam nawet nie wiem kiedy, ale pod względem mentalnym czuję się fajnie i nie okazuję zmęczenia fizycznego. W ostatnim czasie mieliśmy cztery konkursy, ale kolejny weekend będzie dla nas czasem wolnym, wtedy odpocznę – powiedział, a zapytany o najbliższe sportowe plany odparł: – Nie mam pojęcia czy wystartuję w konkursach Pucharu Kontynentalnego w Wiśle, zobaczymy jak będzie. Na razie jestem tutaj, skupiam się na tym, co jest tu i teraz.

 

korespondencja z Frenstatu, Julia Piątkowska

 
Podziel się:

Dodaj komentarz