Logistyka i brak odpoczynku przeszkodami dla Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni?

Logistyka i brak odpoczynku przeszkodami dla Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni?

Norweski.TCS .Turniej.Czterech.Skoczni Oslo.Trondheim.Lillehammer.Vikersund fot.Julia .Piatkowska.Even .Thorbergsen.Geir .A.Granviken - Logistyka i brak odpoczynku przeszkodami dla Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni?10 dni ze skokami z rzędu – tak napięty grafik czeka skoczków w marcu przyszłego roku podczas Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni i choć w opinii Norwegów wydarzenie to może pokazać dyscyplinę w zupełnie nowym świetle, pojawiają się i wątpliwości związane ze zbyt dużym obciążeniem, z jakim będą musieli zmierzyć się zawodnicy.

 

Pierwszym odrębnym turniejem organizowanym w ramach Pucharu Świata była austriacko-niemiecka rozgrywka na przełomie roku. W niej jednak dni ze skokami przeplatane są z odpoczynkiem. Norwegowie pozazdrościli swoim zagranicznym rywalom i postanowili stworzyć własny Turniej Czterech Skoczni. Mają jednak problem. Logistyczny. Jak bowiem przy zimowej pogodzie, związanej w Norwegii, inaczej niż w Polsce, z często obfitymi opadami śniegu, zagwarantować, że skoczkowie podróżujący pociągami i samochodami dotrą na skoczne areny na czas? Między innymi to zagadnienie spędza Norwegom sen z powiek. Mimo entuzjazmu, którego nie kryje choćby Alexander Stoeckl, problemów kryje się więcej.

Stoeckl Alexander WC.Planica.2016 fot.Bartosz.Leja  300x199 - Logistyka i brak odpoczynku przeszkodami dla Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni?
Alexander Soeckl, fot. Bartosz Leja

Norweski TCS jest bardzo ekscytujący, może być największym sportowym wydarzeniem, jakie mieliśmy przyjemność zorganizować w Norwegii. To wyjątkowa możliwość, by pokazać skoki z zupełnie innej, nowej perspektywy, bowiem odbędzie się dużo więcej rund kwalifikacyjnych mających znaczenie – przyznał zachwycony Stoeckl, zaraz potem zauważając wady takiego rozwiązania, które eliminuje dni przeznaczone na regenerację: – To brutalne, ale interesujące: zobaczyć zawodników, którzy pierwszy raz doświadczą czegoś takiego. Odpoczynek będzie następował podczas przejazdów pociągiem czy samochodem pomiędzy obiektami, a równie istotne będzie nastawienie myślenia na pojedynczy skok, a nie całą rywalizację. Ostatnie dni mogą być wyjątkowo ciężkie, trudno w ogóle przewidzieć, co się wydarzy – dodał.

Lysgardsbakken Lillehammer.2015 fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Logistyka i brak odpoczynku przeszkodami dla Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni?
Lysgardsbakken w Lillehammer, fot. Julia Piątkowska

Odpoczynek to kwestia kluczowa dla wszystkich skoczków, ale z racji tego, że ów Turniej zaplanowano na norweskich skoczniach, dla podopiecznych Austriaka i jego samego będą to wyjątkowy wyczerpujące dni, także ze względu na zainteresowanie mediów. – Będę musiał udzielać dużej liczby wywiadów, jednocześnie skupiając się na zawodnikach i ich technice. To stanowi dla mnie wyczyn – wytłumaczył stojące przed nim zadanie Stoeckl.

8H7A9823 300x199 - Logistyka i brak odpoczynku przeszkodami dla Norweskiego Turnieju Czterech Skoczni?
Holmenkollbakken w Oslo, fot. Julia Piątkowska

W takiej sytuacji znaczenie mogą mieć czynniki niezwiązane ściśle ze sportem, bowiem proces przyzwyczajania się do rywalizacji na poszczególnych obiektach ograniczy się do minimum. Na wynik wpływ będzie miało z pewnością przygotowanie mentalne, organizacja pracy serwismenów przygotowujących narty czy też umiejętność współpracy szkoleniowców. Również na to zwrócił uwagę szkoleniowiec pracujący w Kraju Wikingów. – W sytuacji, gdy nie ma wiele czasu na przystosowanie się do skoczni, pojawia się dodatkowy czynnik w postaci emocji. Dlatego tak ważny jest aspekt logistyczny. Tylko przy właściwej współpracy mamy szanse na końcowy sukces – zakończył rodak Stefana Horngachera.

 

źródło: nettavisen.no

 

Podziel się:

Dodaj komentarz