Skocznia w Engelbergu zmodernizowana, będą dalsze skoki!

Skocznia w Engelbergu zmodernizowana, będą dalsze skoki!

Engelberg Gross Titlis Schanze fot.Clement.Bucco Lechat CC.BY SA.3.0 - Skocznia w Engelbergu zmodernizowana, będą dalsze skoki!Słynna Gross-Titlis-Schanze (K-125 / HS-137), na której od lat odbywały się konkursy poprzedzające prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, doczekała się finałowego etapu modernizacji. Przebudowa, która rozpoczęła się w marcu tego roku, kosztowała 2,7 miliona euro, a jej konsekwencją jest dostosowanie obiektu do aktualnych standardów FIS.

 

Obiekt w Engelbergu będący jedną z największych naturalnych skoczni narciarskich na świecie posiadał certyfikat FIS do końca 2015 roku. Wówczas, po grudniowych konkursach, włodarze obiektu byli zmuszeni rozpocząć działania związane z modernizacją, które pozwoliłyby na ponowne uzyskanie homologacji. Pierwsze prace na Gross-Titlis-Schanze rozpoczęły się jeszcze w marcu bieżącego roku.

W ich rezultacie próg skoczni został podniesiony o dwa metry i cofnięty o cztery. Skrócenie rozbiegu przy jego jednoczesnym wyprofilowaniu ma pozwolić na dalekie skoki przy niższej niż dotychczas paraboli lotu. Jak przyznają konstruktorzy, rekord skoczni wynoszący 142 metry (należący do Petera Prevca) będzie zagrożony – obecny profil obiektu ma ponoć pozwalać na jeszcze dalsze skoki na największej skoczni u Helwetów.

Poza całkowicie nowym profilem rozbiegu i zeskoku zmieniono ównież tory najazdowe, które zostały oczywiście wyposażone w nowoczesny system mrożenia, co przy grudniowej kapryśnej europejskiej pogodzie znacznie ułatwi przeprowadzanie konkursów nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak już informowaliśmy, w torach najazdowych na Gross-Titlis-Schanze zainstalowany został także nowoczesny system podświetlania torów. Jedną z istotniejszych kwestii jest także zamontowanie systemu oświetlenia całej skoczni, co w przeciwieństwie do lat poprzednich, znacznie ułatwi rozgrywanie zawodów również w godzinach wieczornych. Koszt całej inwestycji wyniósł łącznie 2,9 mln franków szwajcarskich (ponad 11,5 mln zł).

Test odnowionej skoczni w Engelbergu i jednocześnie nowego oświetlenia nastąpi już niebawem. Zawody Pucharu Świata zostaną tam rozegrane już 17 i 18 grudnia. Miejmy nadzieję, że do bardzo dobrych występów w latach 2010-2013 nawiążą polscy skoczkowie. Przypomnijmy, że na podium wskakiwali tam Adam Małysz, Kamil Stoch i Jan Ziobro.

 

Zapowiedź i program zawodów Pucharu Świata Engelberg 2016 >>>

 

źródło: weltcup-engelberg.ch

 

Przeczytaj więcej:

 
Podziel się:

Dodaj komentarz